imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Miasto dało mieszkańcom 500 dolarów miesięcznie. Ujawniono wyniki eksperymentu

na5wsndtqk1c1k72sk2h6cufxckinr59.jpg


Były burmistrz Stockton Michael Tubbs jest zwolennikiem bezwarunkowego dochodu podstawowego. Zgodnie z jego założeniami tego modelu stałe, bezzwrotne świadczenia są sposobem na złagodzenie ubóstwa. 

 

W lutym 2019 roku udało mu się wprowadzić w mieście oparty na tym założeniu pilotażowy program z udziałem 125 osób – Stockton Economic Empowerment Demonstration, w skrócie – SEED. Krytycy argumentowali, że stypendia pieniężne zmniejszą motywację ludzi do znalezienia pracy, a pozyskane środki mogą być wydawane na alkohol czy narkotyki. Ale SEED spełnił swój cel, jakim była poprawa jakości życia mieszkańców.

 

ZOBACZ: Kobieta dostaje 31 groszy emerytury

 

Podsumowaniem programu zajął się zespół niezależnych naukowców. Jak podkreślono w opracowanym raporcie, po roku zmniejszyło się bezrobocie wśród uczestników (z 12 do 8 proc.), a zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy wzrosło do 40 proc. z 28 proc.

 

Poprawa jakości życia i samopoczucia

 

Dzięki funduszowi, więcej osób mogło spłacić swoje długi. Uczestnicy przekonywali także, że od inauguracji programu, poprawiło się ich samopoczucie, obniżył się poziom lęku i spadło liczba depresji.

 

Większość pieniędzy została przeznaczona na żywność lub inne podstawowe produkty. Tytoń lub alkohol stanowiły mniej niż 1 procent wydatków. 

 

ZOBACZ: Czterodniowy tydzień pracy w Finlandii. Czy to możliwe w Polsce?

 

“Wyszedłem z założenia, że dodatkowe 500 dolarów pozwoli ludziom więcej pracować, jeśli zdecydują się to zrobić. I to się sprawdziło” – przyznał Michael Tubbs w rozmowie z amerykańskimi mediami. 

 

Naukowcy odkryli, że zmniejszenie lęku, depresji i skrajnego stresu finansowego zachęciło uczestników do wyznaczania celów i pomogło im lepiej radzić sobie z nieoczekiwanymi trudnościami finansowymi.

 

Wizją Tubbsa jest uczynienie dochodu podstawowego polityką krajową. W czerwcu założył koalicję burmistrzów zainteresowanych rozpoczęciem podobnych programów pilotażowych. Do grupy należy co najmniej 40 włodarzy.

emi/bas/ Business Insider, polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment