imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Marcelina Zawisza o CPK: Będę próbowała przekonać premiera Donalda Tuska

n5ke8ov6jntjexk31paf7e459moybexx.jpg


Goście Bogdana Rymanowskiego byli pytani w programie o kwestię budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

To jest projekt, który powinien być realizowany ponad podziałami politycznymi – powiedział poseł PiS, Rafał Bochenek. Jego zdaniem inwestycja jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. – Są wyburzone budynki tam, gdzie CPK ma powstać, są prowadzone odwierty geologiczne. Mamy decyzję środowiskową. Czekamy teraz tylko na decyzję lokalizacyjną, która ma być wydana przez wojewodę mazowieckiego – powiedział. Dodał, że “wojewoda z ramienia PO” takiej zgody jeszcze nie dał. 

“Szybka kolej najważniejsza” 

Posłanka Marcelina Zawisza powiedziała, że nie mówi ani “tak, ani “nie”, jeśli chodzi o komponent lotniczy. 

 

Zwróciła uwagę na komponent kolejowy CPK. – Żeby połączyć ze sobą duże miasta i żeby w końcu Polska zaczęła inwestować w kolej – zaznaczyła. Jej zdaniem od ponad 30 lat ten sektor był “tylko zwijany”. – I ten projekt taki trend odwraca – stwierdziła. 

 

Przedstawicielka Lewicy potwierdziła stanowisko Bochenka, że “potrzebujemy tutaj ponadpolitycznej zgody”. – Jako partia Razem nie weszliśmy do rządu, więc nie mam wpływu na to, co się dzieje w rządzie – zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Zmiany w spółce CPK. Mikołaj Wild stracił stanowisko prezesa

 

Na pytanie, czy przekona Donalda Tuska Zawisza odpowiedziała: będę próbowała. – Myślę, że posłanka Matysiak, która naprawdę lobbuje za tym, żeby zmieniła się optyka rządu pod tym kątem, że również jej się uda – powiedziała. 

Inwestycje strategiczne. “Powinniśmy się wspierać”

Zawisza i Bochenek zgodzili się, że podobne inwestycje muszą być realizowane z myślą o kolejnych dekadach. 

 

– To, co nas powinno łączyć, to rozwiązania strategiczne nie za pięć lat, nie za cztery lata, bo znowu będą wybory – stwierdziła i zaznaczyła, że należy działać z perspektywą kilkudziesięcioletnią. 

 

– Zgadzam się w 100 proc. – skomentował Bochenek i dodał, że “w projektach strategicznych powinniśmy się wspierać”. – To nie powinno wyglądać tak, że jakaś ekipa przychodzi i nagle chce wszystko likwidować czy mówi, że czegoś się nie da – powiedział. 

 

 

Przytoczył przykład gazociągu Baltic Pipe. – Miał być budowany po dwóch latach naszych rządów, później rząd Donalda Tuska i PSL-u zaprzepaścił tę szansę. Dopiero my po 2015 roku wznowiliśmy tę inwestycję. Tak było w przypadku gazoportu w Świnoujściu – wymieniał. 

 

– Mam nadzieję, że nie będzie to tak wyglądało w przypadku CPK (…) Wszyscy wiemy, że to inwestycja strategiczna z punktu widzenia rozwoju strategicznego Polski jest dużym zagrożeniem i dużą konkurencją dla naszych sąsiadów – stwierdził. 

Zagraniczni inwestorzy CPK. Wada czy zaleta?

Zdaniem Zawiszy CPK ma jedną wadę, którą są zagraniczni inwestorzy. – Jako Lewica Razem uważamy, że dla bezpieczeństwa kwestii strategicznych ta inwestycja powinna być całkowicie polskim projektem – stwierdziła i wskazała na kwestie “zabezpieczenia militarnego”, które miałoby być jedną z funkcji tego projektu. 

 

ZOBACZ: Premier odpowiada na zarzuty PiS w sprawie CPK. “Debata jest bez sensu”

 

Bochenek bronił tej koncepcji i tłumaczył, że dwie firmy, które miałby partycypować w budowie CPK mają doświadczenie na wielu portach lotniczych na całym świecie. Polityk PiS podkreślił, że są to mniejszościowi udziałowcy. – Skarb Państwa ma większościowe udziały i całkowitą kontrolę – podkreślił. 

 

Tłumaczył, że lotnisko będzie hubem transportowym dla Europy i powtórzył, że właśnie to “nie podoba się naszym sąsiadom”. 

Bochenek: Nie ma żadnej firmy audytorskiej

Posłanka Marcelina Zawisza wyraziła nadzieję, że koalicja rządowa poprze przynajmniej komponent kolejowy, który miałby być zrealizowany w ramach CPK. – Jeśli chodzi o kwestie lotnicze, niech debata trwa – dodała. 

 

ZOBACZ: CPK. Czy i kiedy powstanie? Maciej Lasek: Utrzymanie harmonogramu jest nierealne

 

Zaznaczyła, że jeżeli audyt ujawni jakieś nieprawidłowości, to pociągnięte do odpowiedzialności powinny zostać konkretne osoby. – Nie przekreślajmy strategicznej inwestycji – apelowała. 

 

Polityk PiS podkreślił, że też chciałby “rzetelnego audytu”. – Natomiast tego audytu nie ma. Nie ma żadnej firmy audytorskiej, która by się tym zajmowała. O czym poinformowały osoby, które bezpośrednio pracują z panem Laskiem – powiedział i dodał, że ocena realizacji projektu następuje tylko z “perspektywy politycznej”. 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment