imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Maciej Muzaj w elitarnym gronie! Polscy siatkarze, którzy grali w klubach z Rosji i Włoch (ZDJĘCIA)

yd3dychzon91cx78fr2d4ci8vyoc6zhr.JPG


Maciej Muzaj przeniósł się z rosyjskiego Uralu Ufa do włoskiej drużyny Sir Safety Perugia. 26-letni atakujący dołączy w ten sposób do elitarnego grona reprezentantów Polski, którzy grali zarówno w Superlidze, jak i w Serie A1. Sprawdź, którzy polscy siatkarze grali w klubach ligi rosyjskiej i włoskiej.

Superliga rosyjska i włoska Serie A1 są uznawane za czołowe ligi siatkarskie świata, z którymi w Europie może obecnie konkurować jedynie polska PlusLiga. Na 19 edycji Ligi Mistrzów rozegranych w XXI wieku, aż 16 wygrały kluby z Rosji i Włoch. Od 2008 roku tych prestiżowych rozgrywek nie triumfowała żadna drużyna spoza tych krajów.

 

Nic więc dziwnego, że perspektywa gry w czołowych zespołach Superligi i Serie A1 jest dla polskich zawodników atrakcyjna nie tylko ze względów sportowych, ale i finansowych. Sprawdź, którzy siatkarze reprezentanci Polski mieli okazję występować zarówno w Rosji, jak i we Włoszech:

1. Zbigniew Bartman (1987, przyjmujący/atakujący)

Włochy: Marmi Lanza Werona (2005–07), Prisma Volley Taranto (2009–10), Casa Modena (2013–14)

Rosja: Gazprom-Jugra Surgut (2009)

 


 

 

Zbigniew Bartman to siatkarski obieżyświat, a wśród wielu klubów z różnych krajów, w których miał okazję występować, znalazły się trzy drużyny z Italii oraz krótki epizod w Rosji. Jeszcze jako nastolatek trafił do grającej w Serie A ekipy Marmi Lanza Werona. Transfer odbył się w atmosferze skandalu, bo pretensje do zawodnika zgłaszał jego poprzedni klub – Polska Energia Sosnowiec. Bartman miał grać w Weronie przez trzy sezony, ostatecznie odszedł po dwóch, gdy drużyna spadła z ligi.

 

Przed sezonem 2009/10 podpisał kontrakt z rosyjską drużyną Gazprom-Jugra Surgut. Fatalny początek sezonu Superligi (jedno zwycięstwo w siedmiu meczach) i problemy z płatnościami skłoniły siatkarza do rozwiązania umowy, co nastąpiło na początku grudnia. Szybko znalazł nowego pracodawcę – był nim włoski klub Prisma Volley Taranto, w którym dokończył sezon. Kolejnym włoskim klubem Bartmana była Modena. Trafił tam w 2013 roku po mistrzowskim sezonie w Asseco Resovii. W Modenie trafił na trenera Angelo Lorenzettiego, z którym wcześniej współpracował w Weronie. Zaliczył wówczas udany sezon w Serie A1 – był najlepiej punktującym graczem drużyny, która dotarła do półfinału.

NASTĘPNY SIATKARZ →

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.


Source link

Leave a Comment