imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Dało się zrobić to lepiej”. Rzecznik rządu o pracach nad podatkiem od reklam

9b29ayt7tdafubnudxz3z6q9usbzmgw7.jpg


Prowadząca “Gościa Wydarzeń” Dorota Gawryluk zapytała w czwartek rzecznika rządu, czy “mało było problemów i protestów” i władzy potrzebny był kolejny konflikt – tym razem z mediami.

 

– Nie rozpatruję tego w ten sposób. Jesteśmy w czasie debaty o podatku cyfrowym, czyli od reklam – odparł Piotr Müller.

 

Ocenił, iż reakcja środowiska medialnego (w postaci akcji “Media bez wyboru”) była “duża” i “zdecydowana”.

 

– Zdziwiła mnie na tym etapie. Jesteśmy w fazie prekonsultacji, projekt nie został nawet zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów. To etap dialogu i konstruowania jego ostatecznej wersji – odparł rzecznik.

 

Dorota Gawryluk zauważyła, że koalicjanci PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy: Porozumienie oraz Solidarna Polska, nie znali projektu zanim pojawił się on publicznie. 

 

Jak odpowiedział Müller, “proces legislacyjny wygląda tak, że wpisuje się go na wykaz prac rządu, odbywają się konsultacje międzyresortowe oraz społeczne”.

 

– Ten etap przed nami. Projekt ma bazowy charakter, konsultacje społeczne zaczną się po 16 lutego.

 

Prowadząca zapytała, czy było błędem, że przy przygotowywaniu zmian dotyczących mediów nie rozmawiano z podmiotami, które miałyby płacić nową daninę.

 

– Dało się to zrobić lepiej, ale nie zgodzę się, że (pomysł) nie jest konsultowany. Reakcja mediów odbyła się kilka dni po upublicznieniu projektów – odparł gość “Wydarzeń”.

 

Wkrótce więcej informacji.

 

“Dyskusja będzie o tym, czy progi podatkowe są odpowiednie”

 

Müller w środę, w rozmowie z Jakubem Oworuszko, dziennikarzem polsatnews.pl, ocenił, że władza proponuje “podobne rozwiązania, jakie mają inne kraje europejskie”. Wśród tych państw wymienił Wielką Brytanię, Włochy i Francję.

 

– W zakresie reklamy internetowej, próg jest następujący: dana grupa (medialna) musi osiągać w ciągu roku przychody w wysokości większej niż 3,4 mld złotych globalnie, a na terenie Polski więcej niż 22 mln. Dyskusja będzie dotyczyła tego, czy te progi są odpowiednie oraz czy same wysokości poszczególnych opłat są na wystarczającym poziomie – zapowiedział.

 

Zdaniem Müllera, “na tym polegają konsultacje społeczne”. – Otrzymaliśmy dziś dobre sygnały od zainteresowanych stron, że dyskusja jest potrzebna – przekazał.

 

ZOBACZ CAŁY WYWIAD: Rzecznik rządu o proteście mediów: jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni

 

Protest “Media bez wyboru”

 

W środę nie można było przeczytać ani obejrzeć wiadomości na kanale Polsat News oraz w portalu polsatnews.pl. Specjalna wersja serwisu miała związek z akcją “Media bez wyboru”. W proteście zjednoczyły się liczne prywatne media, które opublikowały wspólne oświadczenie. 

 

Media, które przyłączyły się do akcji “Media bez wyboru”, na swoich stronach internetowych publikują list otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych. List został podpisany m.in. przez Agorę S.A., Dziennik Wschodni, Edipresse Polska, Grupę Eurozet, Kino Polska TV S.A., Polska Press Grupę, Ringier Axel Springer Polska, TVN S.A. i Telewizję Polsat.

 

Projekt ustawy o składce mediów na walkę z epidemią to tak naprawdę de facto nowy podatek.

 

ZOBACZ: Media w walce z pandemią. Grupa Polsat przekazała ponad 50 mln zł

 

Wbrew twierdzeniom strony rządowej, nie ma nic wspólnego z walką z epidemią i zwalczaniem Covid – w treści ustawy nie pojawia się ani razu słowo epidemia czy Covid.

 

Media prywatne działające w Polsce zostaną pozbawione do 15 proc. swoich przychodów. Dla dużej części mediów będzie to równoznaczne z perspektywą ograniczenia działalności lub wręcz bankructwa. Wiele mediów funkcjonuje w Polsce z rentownością na poziomie kilku procent. Odebranie im do 15 proc. środków może oznaczać ich stopniowy upadek.

 

Polacy mogą stracić stracą powszechny dostęp do wysokiej jakości rozrywki, filmów, seriali, muzyki, kultury, sztuki oraz sportu.

wka/ polsatnews.pl, Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment