imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Lotfi Zadeh. Kim był bohater Google Doodle? Jego syn: Poważnym gościem

000DTK9ULVK7C4KG-C411.png


Co jakiś czas Google honoruje w swojej wyszukiwarce osoby zasłużone w różnych dziedzinach. Dziś wybór Google Doodle padł na amerykańskiego automatyka – Lotfiego Zadeha.

Lotfi Zadeh urodził się 4 lutego 1921 roku w Baku. Uczył się na Uniwersytecie Teherańskim, ale w 1944 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1949 roku uzyskał doktorat w zakresie inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Columbia. Od 1959 roku pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

W ramach swojej pracy naukowej zajmował się obszarem soft computing. Najbardziej znany jest z opracowania w 1965 roku teorii zbiorów rozmytych, a – osiem lat później – logiki rozmytej. Otrzymał wiele doktoratów honoris causa, m.in. od Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Lotfi Zadeh zmarł w Berkeley 6 września 2017 roku.

Google postanowiło uczcić Lotfi Zadeha 30 listopada. Na specjalnej stronie internetowej można przeczytać, że poświęcony mu Google Doodle powstał przy udziale rodziny naukowca, m.in. jego syna, który podzielił się z Google wspomnieniami o ojcu.

“Życie w domu Zadehów najlepiej opisuje słowo “poważne”. Lotfi był poważnym gościem. Dla niego “imprezą” było spotkanie na kolacji grupy akademików o wysokim IQ (…) Jak mówił mój ojciec: “jest wiele poziomów pojmowania”. Jego pojmowanie było nadzwyczajne” – wspomina syn.

“Mój ojciec był bardzo uparty w swoich opiniach – łatwiej byłoby przesunąć Skałę Gibraltarską. Bardzo dobrze grał w tenisa i tańczył, ale rzadko to robił” – dodał syn, który podziękował Google za uhonorowanie ojca.
Source link

Leave a Comment