imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

27 grudnia jest wolny od pracy? Nowe święto dniem wolnym?

00046V32QQG2WEA9-C411.jpg


Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został ustanowiony 27 grudnia z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Odpowiednią ustawę głowa państwa podpisała 23 listopada.

Jak wyjaśnia środowisko prezydenta, Andrzej Duda skierował inicjatywę ustawodawczą w celu ustanowienia 27 grudnia nowym świętem państwowym w odpowiedzi na apele przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Preambuła ustawy wyjaśnia, że 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i nowym świętem państwowym “w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Wyznaczenie nowego święta państwowego od razu wzbudziło pytania, czy 27 grudnia to dzień wolny od pracy. Była i jest to jedna z najczęściej szukanych fraz w wyszukiwarkach. Zwłaszcza że nowe święto wypada tuż po świętach Bożego Narodzenia. Byłoby zatem wręcz idealnym sposobem na przedłużenie sobie świątecznego wypoczynku.

Czy święto 27 grudnia jest wolne od pracy? Otóż musimy was rozczarować. Nowe święto państwowe nie jest dniem wolnym. Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Nowe święto państwowe upamiętnia Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego 27 grudnia prezydent Andrzej Duda popisał symbolicznie w Poznaniu. Wcześniej złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.


Source link

Leave a Comment