imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Kraków. Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego

1mv2px9649rf1g75ysqqbqjgeaowo6rv.jpg


Sąd Okręgowy w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjne.

Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Macieja Ferka. Według rzecznika dyscyplinarnego uchybił godności urzędu w ten sposób, że przekraczając swoje uprawnienia przyznał sobie kompetencje do badania zgodności z prawem powołania dwojga sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie i sędziego krakowskiego Sądu Apelacyjnego.

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Macieja Ferka. Przedstawiono mu zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych – wynika z piątkowego komunikatu rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba.

Postępowanie dyscyplinarne wszczęte w czwartek

Jak poinformowano postępowanie dyscyplinarne wszczął w czwartek zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik.

 

Z piątkowego komunikatu wynika, że chodzi o trzy sprawy, w których sędzia Maciej Ferek był przewodniczącym składów sędziowskich i według rzecznika dyscyplinarnego uchybił godności urzędu w ten sposób, że przekraczając swoje uprawnienia przyznał sobie kompetencje do badania zgodności z prawem powołania dwojga sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie i sędziego krakowskiego Sądu Apelacyjnego.

 

ZOBACZ: Polska KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Zarzucono jej zależność od rządzących

 

W rezultacie – czytamy w komunikacie – “podjął bezprawne działania kwestionujące skuteczność powołania oraz istnienie stosunku służbowego” tych sędziów oraz “kwestionujące umocowanie konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej – Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa”.

 

We wrześniu informowano, że 11 krakowskich sędziów odmówiło orzekania w składach, w których zasiądą sędziowie wybrani przez obecną KRS. Zarazem zapowiedzieli oni “podjęcie środków prawnych w celu uniknięcia wadliwości wydanych z ich udziałem wyroków”. Jednym z nich jest sędzia Ferek.

Sędzia zawieszony na miesiąc

Pod koniec października sędzia odmówił nadania klauzuli wykonalności wyrokowi wydanemu przez krakowski sąd okręgowy, który stał się prawomocny po rozpoznaniu apelacji. Powodem miało być to, że w składzie sędziowskim zasiadał sędzia awansowany z sądu okręgowego do sądu apelacyjnego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa wybranej w marcu 2018 r.

 

ZOBACZ: Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska do sędziów. “Pycha jest wrogiem służby”

 

Następnie prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka zawiesiła sędziego na miesiąc w wykonywaniu czynności służbowych uzasadniając, że zachowanie sędziego “narusza powagę Sądu, a także godzi w dobro obywateli i porządek prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Pod koniec października informowano także, że po zawiadomieniu prezes krakowskiego SO podjęto czynności wyjaśniające w sprawach sędziów SO w Krakowie. Chodzi m.in. o publiczne kwestionowanie skuteczności powołania I prezes SN oraz umocowania KRS i TK.

hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment