imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wielka Brytania. Ponad 850 nielegalnych imigrantów przypłynęło w środę łodziami. Kolejny rekord

xaxq5jvapaeibqkpyzbz2frcuc8c1sf2.jpg


Co najmniej 853 nielegalnych imigrantów na 25 łodziach przedostało się w środę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Oznacza to kolejny, piąty w tym roku, dobowy rekord.

Poprzedni rekord pobity w sierpniu

Dotychczas najwyższą dobową liczbą, odnotowaną 21 sierpnia, było 828 osób. Wprawdzie na początku września brytyjskie media podawały, że po raz pierwszy w historii w ciągu jednej doby przez kanał La Manche przedostało się ponad tysiąc osób, ale zweryfikowana później przez MSW liczba okazała się wyraźnie mniejsza.

 

Nie zmienia to faktu, że napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche jest w tym roku bezprecedensowy. Od stycznia udało się to już ponad 21 tysiącom osób. To prawie 2,5 razy więcej niż w całym zeszłym roku, który i tak był rekordowy, oraz ponad 11 razy więcej niż w 2019 r.

 

ZOBACZ: Podlaskie. Policja zatrzymała siedem osób przewożących migrantów w karetce. Wśród nich Polacy

 

Kolejne małe łodzie i pontony z nielegalnymi imigrantami wypływają z Francji mimo powtarzanych przez minister spraw wewnętrznych Priti Patel obietnic, że ukróci ten proceder, podwyższając kary dla organizatorów przemytu, jak i samych nielegalnych imigrantów. Dzieje się tak także mimo umów z Francją, która zobowiązała się, że w zamian za pomoc finansową zwiększy liczbę policjantów strzegących wybrzeże. Brytyjski rząd zarzuca władzom w Paryżu, że nie robią wystarczająco dużo, by zatrzymać osoby próbujące przedostać się przez kanał La Manche.

Brytyjczycy niechętni płynącym przez kanał

Tymczasem jak wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka YouGov, o ile Brytyjczycy mają w większości pozytywne nastawienie do imigrantów przyjeżdżających do pracy lub by założyć biznes, to inaczej jest w przypadku tych przepływających przez kanał La Manche.

 

ZOBACZ: Legnica. Migranci machali na samochody na autostradzie A4. Chcieli jechać do Niemiec

 

Pozytywnie postrzega ich 19 proc. ankietowanych, negatywnie – 56 proc. Tylko 17 proc. uważa, że brytyjski rząd dobrze sobie radzi z sytuacją na kanale La Manche, a 73 proc. – że słabo. Ponadto zaledwie 9 proc. uznało, że podejście władz do nielegalnych imigrantów docierających tą drogą jest niehumanitarne, dyskryminujące bądź rasistowskie.

hlk/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment