imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Koronawirus w parafii na Lubelszczyźnie. Sanepid pilnie szuka wiernych

vah7wwi3d7neapd19cjbafzac3uitkdg.jpg


Strach wyludnił ulice leżącego nieopodal granicy z Białorusią Piszczaca. Gęsto jest tylko w punkcie testowania na koronawirusa. Wszędzie indziej pustki.

 

– Piszczac jest jakiś taki umarły dzisiaj, zawsze stało samochodów więcej, sklepy zawsze były otwarte, teraz nie – wskazał jeden z mieszkańców gminy.

 

Na razie w gminie Piszczac potwierdzono 15 zakażeń, w tym u miejscowego księdza. Służby sanitarne badają mieszkańców, apelują też o kontakt do tych, którzy brali udział w mszach w miejscowych kościołach oraz przystępowali do spowiedzi i komunii.

 

Pomagają księża z sąsiednich parafii

 

Lokalni księża trafili na kwarantannę, służby szukają pacjenta zero, a niedzielne msze odprawiają duchowni z sąsiedniego Kodnia.

 

– Ksiądz proboszcz z Piszczaca poprosił nas wczoraj, żebyśmy pomogli – przyznał ks. Włodzimierz Jamrocha z Sanktuarium Maryjnego w Kodniu.

 

W niedzielę do kościoła przyszli nieliczni, część z nich nie weszła do środka. Władze gminy oraz duchowni apelują o stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych.

 

– Apelujemy, żeby te wymogi zachować, bo to zagrożenie jest realne. Ludzie mają potem z tym kłopot, tak jak cała parafia – wskazał ks. Jamrocha.

 

Wideo: Koronawirus w parafii na Lubelszczyźnie. Sanepid pilnie szuka wiernych

  

Parafie, urzędy, lokale wyborcze

 

W Podegrodziu na Sądecczyźnie zakażenie jednej z urzędniczek poskutkowało kwarantanną jej współpracowników i zamknięciem urzędu.

 

– Nie wiemy, jak daleko zakażenie mogło postąpić, dlatego podjąłem decyzję o zamknięciu urzędu i obsłudze petentów na zewnątrz – wyjaśnił Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie.

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w zakonie. Zakażonych kilkanaście sióstr

 

W Jasieńcu na Mazowszu, gdzie wirus pojawił się w komisji wyborczej, w niedzielę odbyło wielkie odkażanie. Pomogli miejscowi sadownicy z opryskiwaczami.

 

– Nikt jeszcze tego nie sprawdził, czy to pomaga, ale szkodzić – na pewno nie szkodzi. Dla bezpieczeństwa mieszkańców wykonujemy to odkażanie – wskazał Włodzimierz Rzeczkowski z OSP w Jasieńcu.

 

Zakażenia wciąż liczone w setkach

 

Koronawirus trzyma się mocno. Dzienne liczby nowych zakażeń w Polsce wciąż liczone są w setkach.

 

– Ani statystyki dotyczące zachorowań na koronawirusa w Polsce, ani raporty europejskiego centrum chorób zakaźnych, ani tym bardziej WHO, nie mówią nic o tym, jakoby koronawirus ustępował – podkreśla dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

W Polsce zarejestrowano dotąd prawie 36 tys. przypadków koronawirusa. Dwie trzecie pacjentów zostało wyleczonych.

bia/ml/ Polsat News


Source link

Leave a Comment