imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Koronawirus. Nauka zdalna a przerwa świąteczna 2021

000AR2XR9Y3IC6UT-C411.jpg


W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych opuścili mury szkolne już wcześniej. Placówki te przeszły w tryb nauki zdalnej 20 grudnia. Trzy dni zatem dzieci uczyły się zdalnie. Od dziś bowiem mają już przerwę od nauki spowodowaną świętami Bożego Narodzenia.

Zimowa przerwa świąteczna, która rozpoczęła się 23 grudnia, potrwa do 31 grudnia 2021 roku. Pierwsze lekcje odbędą się jednak dopiero w poniedziałek 3 stycznia 2022 roku, ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym (dodatkowo przypada w sobotę), a 2 stycznia przypada w niedzielę.

Do nauki zdalnej uczniowie wrócą więc dopiero po niedzieli – 3 stycznia. Nauka zdalna w styczniu potrwa tylko kilka dni: trzy lub cztery. W czwartek 6 stycznia przypada bowiem święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym. W piątek 7 stycznia będzie zaś w wielu szkołach dniem wolnym od zajęć z tzw. puli dni wolnych do dyspozycji dyrektora szkoły.

Według aktualnych informacji od poniedziałku 10 stycznia sytuacja ma wrócić do normy, a uczniowie do nauki stacjonarnej. Z pewnością jednak wiele będzie zależało od dynamiki zachorowań w kraju.

Niedługo po przerwie świątecznej rozpoczynają się ferie zimowe. To standardowo dwa tygodnie wolnego od zajęć lekcyjnych dla szkół i przedszkoli.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że to, czy uczniowie będą uczyć się zdalnie, czy stacjonarnie zależy od tego, jak będzie rozwijała się epidemia. – Obecne prognozy wskazują na to, że powoli, na szczęście, czwarta fala epidemii opada. To oczywiście będzie miało wpływ na sytuację w szkole i na początku stycznia będzie można wrócić do nauki w szkole – poinformował polityk.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki terminy ferii zimowych na 2022 rok wypadają następująco: 17 – 30 stycznia 2022 – Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 24 stycznia – 6 lutego 2022 – Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie; 31 stycznia – 13 lutego 2022 – Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie; 14 – 27 lutego 2022 – Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 

Druga przerwa świąteczna – na Wielkanoc – będzie od 14 do 19 kwietnia.


Source link

Leave a Comment