imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kolejny kraj zawiesza szczepienia preparatem AstraZeneca. Rząd liczy, że przerwa będzie krótka

9526uhs1bjmu13sftezv3u97uhxh5zm7.jpg


Rząd poinformował, że zgodnie z rekomendacją Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC) zdecydowano zapobiegawczo, by wstrzymać szczepienia preparatem AstraZeneca po doniesieniach o czterech przypadkach zakrzepów krwi w Norwegii u osób, które otrzymały szczepionkę.

 

– Zobaczymy, co EMA (Europejska Agencja Leków – PAP) powie w najbliższych dniach, ale mamy nadzieję, że nie jest to nic więcej niż bardzo krótkie wstrzymanie. Raporty z Norwegii należy traktować poważnie i są one traktowane poważnie. Zawsze spodziewaliśmy się, że mogą zaistnieć sytuacje, w których konieczne będzie tymczasowe wstrzymanie (szczepień). To jest jedna z nich – powiedział w niedzielę wieczorem minister zdrowia Stephen Donelly.

 

ZOBACZ: “Nietypowe objawy” po szczepionce AstraZeneca. Trzech medyków trafiło do szpitala

 

– To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zostało dowiedzione, niemniej jednak kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia ws. skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano – zaznaczył wcześniej dr Glynn.

 

Główny ekspert medyczny kraju dodał, że na niedzielę zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie NIAC ws. preparatów AstraZeneca.

 

WHO chwaliło preparat

 

Agencje przypominają w tym kontekście, że jeszcze w piątek Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym zachwalała skuteczność brytyjsko-szwedzkiego środka i podkreślała, że odnotowane przypadki powikłań nie są powiązane łańcuchem przyczynowo-skutkowym z użyciem preparatu.

 

ZOBACZ: Śmierć po przyjęciu preparatu AstraZeneki. Bułgaria wstrzymuje szczepienia

 

Decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca w Irlandii to kolejny taki krok wśród krajów europejskich.

 

 

Norweskie władze wstrzymały w czwartek szczepienia przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który po zgonie zaszczepionego tym specyfikiem pacjenta bada teraz, czy specyfik może wywoływać zakrzepy krwi.

 

ZOBACZ: Dworczyk: żadne instytucje nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneca

 

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca z jego podawania zrezygnowało już kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger. Od początku roku specyfikiem AstraZeneca w Norwegii zaszczepiono 127 400 osób.

 

Oprócz Norwegii również Islandia zdecydowała się w czwartek na wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu AstraZeneca.

 

Kraje wstrzymały szczepienia

 

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały już Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy. Powodem były pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u szczepionych.

 

Według danych Europejskiej Agencji Leków (EMA) z ponad 3 mln osób, które w Europie otrzymały ten preparat, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22.

rsr/msl/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment