Przyjęcie rezolucji ws. członkostwa Palestyny w ONZ nie oznacza automatycznego przyjęcia, ale otwiera drogę do akcesji. Dokument trafi teraz do Rady Bezpieczeństwa, a następnie ponownie na forum Zgromadzenia Ogólnego.
Za rezolucją głosowały 143 państwa, przeciw było dziewięć, a 25 się wstrzymało.
Wśród państw, które zagłosowały przeciwko były między innymi Izrael, Stany Zjednoczone, Węgry, Czechy, Argentyna. Przed głosowaniem odbyła się burzliwa debata na forum ONZ.
Rezolucja ws. Palestyny w ONZ. Polska zdecydowała
– Absurdalna decyzja podjęta na Zgromadzeniu Ogólnym unaocznia strukturalną stronniczość ONZ – powiedział po głosowaniu minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz. Jak podkreślił, “decyzja Zgromadzenia ONZ jest nagrodą dla Hamasu”.
– ONZ pod przewodnictwem sekretarza Antonio Guterresa stała się ona instytucją nieistotną – podsumował polityk.
ZOBACZ: Izrael dostał ostrzeżenie od USA. Joe Biden potwierdza
Dokument stwierdza, że “Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 4. Karty Narodów Zjednoczonych oraz powinna zostać przyjęty do Organizacji Narodów Zjednoczonych“.
Ponadto rezolucja wskazuje, że Palestyna powinna zostać dopuszczona do prac i sesji Zgromadzenia Ogólnego oraz “potwierdza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia”.
Rezolucja ws. Palestyny. Oświadczenie polskiego MSZ
“Polska wraz z 142 państwami głosowała “za” rezolucją zwiększającą uprawnienia Palestyny w ONZ” – napisało w mediach społecznościowych polskie MSZ.
“Nasz sposób głosowania wynika m. in. z uznania przez Polskę Deklaracji Niepodległości z 1988 r. i jest spójny z dotychczasowym stanowiskiem w kwestii samostanowienia i państwowości” – dodano.
Wynik głosowania skomentował także ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne. “Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze 7.10 to niebezpieczny precedens nagradzania agresora” – napisał w mediach społecznościowych.
Dyplomata dodał, że “to kontynuacja antyzachodniej decyzji Sowietów z 1988 r. o uznaniu ‘państwa palestyńskiego'”. Według Liwnego, wynik głosowania to “całkowite pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych dla korzyści politycznych. To zła i szkodliwa decyzja dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski“.
Wojna Izraela z Hamasem. Trwa ofensywa wojska izraelskiego
W poniedziałek izraelskie wojsko wezwało Palestyńczyków z niektórych części miasta Rafah z Autonomii Palestyńskiej do przeniesienia się do pobliskiego “obszaru humanitarnego” – przekazała agencja Reutersa.
Dodano, że armia izraelska “będzie zachęcać do stopniowego przemieszczania się cywilów w określonych obszarach”. Izraelski nadawca, Army Radio, powiadomił, że ewakuacje koncentrują się na kilku dzielnicach Rafah, z których ewakuowani zostaną skierowani do miast namiotowych.
ZOBACZ: Wojna Izraela z Hamasem. Armia rozpoczęła ewakuację palestyńskich cywilów z Rafah
Rafah to miasto, które może być obecnie domem dla nawet 1,4 miliona ludzi, gdyż schronili się w nim uchodźcy z innych terenów Strefy Gazy po wybuchu wojny Izraela z Hamasem.
Zdaniem wojsk izraelskich, Rafah jest ostatnim dużym miastem, w którym Hamas ma nadal nienaruszone siły i środki. Uważa się, że znajdują się tam dowódcy tej organizacji terrorystycznej, a zapewne również pozostali przy życiu uprowadzeni w październiku z Izraela zakładnicy.
Czytaj więcej