imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ambasador Izraela grzmi po głosowaniu Polski. “Niebezpieczny precedens”

bt3dhsxxiturti4wdgzmv3s459ajsnyg.png


Przyjęcie rezolucji ws. członkostwa Palestyny w ONZ nie oznacza automatycznego przyjęcia, ale otwiera drogę do akcesji. Dokument trafi teraz do Rady Bezpieczeństwa, a następnie ponownie na forum Zgromadzenia Ogólnego.

 

Za rezolucją głosowały 143 państwa, przeciw było dziewięć, a 25 się wstrzymało.

 

Wśród państw, które zagłosowały przeciwko były między innymi Izrael, Stany Zjednoczone, Węgry, Czechy, Argentyna. Przed głosowaniem odbyła się burzliwa debata na forum ONZ.

Rezolucja ws. Palestyny w ONZ. Polska zdecydowała

– Absurdalna decyzja podjęta na Zgromadzeniu Ogólnym unaocznia strukturalną stronniczość ONZ – powiedział po głosowaniu minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz. Jak podkreślił, “decyzja Zgromadzenia ONZ jest nagrodą dla Hamasu”. 

 

– ONZ pod przewodnictwem sekretarza Antonio Guterresa stała się ona instytucją nieistotną – podsumował polityk.

 

ZOBACZ: Izrael dostał ostrzeżenie od USA. Joe Biden potwierdza

Dokument stwierdza, że “Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 4. Karty Narodów Zjednoczonych oraz powinna zostać przyjęty do Organizacji Narodów Zjednoczonych“.

Ponadto rezolucja wskazuje, że Palestyna powinna zostać dopuszczona do prac i sesji Zgromadzenia Ogólnego oraz “potwierdza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia”.

Rezolucja ws. Palestyny. Oświadczenie polskiego MSZ

“Polska wraz z 142 państwami głosowała “za” rezolucją zwiększającą uprawnienia Palestyny w ONZ” – napisało w mediach społecznościowych polskie MSZ.

 

“Nasz sposób głosowania wynika m. in. z uznania przez Polskę Deklaracji Niepodległości z 1988 r. i jest spójny z dotychczasowym stanowiskiem w kwestii samostanowienia i państwowości” – dodano.

 

Wynik głosowania skomentował także ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne. “Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze 7.10 to niebezpieczny precedens nagradzania agresora” – napisał w mediach społecznościowych.

 

Dyplomata dodał, że “to kontynuacja antyzachodniej decyzji Sowietów z 1988 r. o uznaniu ‘państwa palestyńskiego'”. Według Liwnego, wynik głosowania to “całkowite pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych dla korzyści politycznych. To zła i szkodliwa decyzja dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski“.

Wojna Izraela z Hamasem. Trwa ofensywa wojska izraelskiego

W poniedziałek izraelskie wojsko wezwało Palestyńczyków z niektórych części miasta Rafah z Autonomii Palestyńskiej do przeniesienia się do pobliskiego “obszaru humanitarnego” – przekazała agencja Reutersa.

 

Dodano, że armia izraelska “będzie zachęcać do stopniowego przemieszczania się cywilów w określonych obszarach”. Izraelski nadawca, Army Radio, powiadomił, że ewakuacje koncentrują się na kilku dzielnicach Rafah, z których ewakuowani zostaną skierowani do miast namiotowych.

 

ZOBACZ: Wojna Izraela z Hamasem. Armia rozpoczęła ewakuację palestyńskich cywilów z Rafah

 

Rafah to miasto, które może być obecnie domem dla nawet 1,4 miliona ludzi, gdyż schronili się w nim uchodźcy z innych terenów Strefy Gazy po wybuchu wojny Izraela z Hamasem.

 

Zdaniem wojsk izraelskich, Rafah jest ostatnim dużym miastem, w którym Hamas ma nadal nienaruszone siły i środki. Uważa się, że znajdują się tam dowódcy tej organizacji terrorystycznej, a zapewne również pozostali przy życiu uprowadzeni w październiku z Izraela zakładnicy.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment