imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Kolęda 2021/2022. Czy ksiądz przyjdzie do domu? Zasady wizyty duszpasterskiej

000E1H73LNGDJLBU-C411.jpg


Wizyta duszpasterska to tradycyjne spotkanie odbywające się w okresie okołoświątecznym. W tym roku ze względu na przedłużające się obostrzenia pandemiczne wiele parafii rezygnuje z odwiedzin w domach wiernych.

Część diecezji przedstawiła już wytyczne dotyczące wizyty duszpasterskiej w tym roku. W większości z nich spotkania z parafianami przypadające zazwyczaj na grudzień i styczeń zostały odwołane. Oznacza to, że ksiądz nie będzie przychodził do domów wiernych, chyba że wyrażą oni taką wolę. Prośbę o odbycie kolędy trzeba będzie odpowiednio wcześniej zgłosić w kancelarii danej parafii. Zasadę taką przyjęto m.in. w archidiecezji poznańskiej, krakowskiej, warszawskiej, wrocławskiej i gnieźnieńskiej oraz w diecezjach: bydgoskiej, tarnowskiej czy rzeszowskiej.

W diecezji kieleckiej decyzję o wizytach duszpasterskich w domach wiernych mają podjąć duchowni z poszczególnych parafii, jednak również tam odbędzie się to jedynie na wyraźną prośbę konkretnych osób. – Nawet jeśli zdecydują się przyjąć zaproszenie do któregoś z domów, powinni zachować dystans, korzystać z maseczek i rozsądnie dysponować czasem wizyty duszpasterskiej  – dodaje ks. dr Mirosław Cisowski, pełniący funkcję rzecznika diecezji kieleckiej.

Wiele parafii decyduje się na zmianę formy popularnej kolędy – księża nie będą odwiedzać wiernych w ich domach, lecz zaproszą do świątyń na wspólną modlitwę. Będzie to alternatywą dla osób, które ze względu na trwającą pandemię nie chcą przyjmować księdza w domu. Aby unikać tłumu, na msze będą po kolei zapraszani mieszkańcy danych ulic lub osiedli.

O przyjęciu takiego rozwiązania poinformowała już m.in. kuria krakowska, warszawska, lubelska, gnieźnieńska, tarnowska, rzeszowska, kielecka, włocławska i bydgoska. Podczas Eucharystii ma być również święcona woda, którą będzie można zabrać ze sobą, by skropić mieszkanie.

Osoby, które zastanawiają się, jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska 2021/2022 w diecezji bielsko-żywieckiej, powinny zapoznać się z poniższym oświadczeniem, wydanym przez tamtejszego biskupa Romana Pindla. “W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2021/2022 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie. Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne” – oznajmia.

Być może kolęda odbędzie się tam np. wiosną, gdy liczba zachorowań spadnie.

Ciekawe i bardzo innowacyjne rozwiązanie zaproponował natomiast proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach. Tam z uwagi na bezpieczeństwo wiernych oraz księży kolęda 2021/2022 odbędzie się online, a połączenie będzie można nawiązać za pomocą Zooma.

Wszelkie informacje dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej, jej terminu oraz formy można uzyskać w kancelarii parafialnej. Warto wcześniej się z nimi zapoznać, szczególnie jeśli parafia prowadzi zapisy na spotkania z wiernymi.


Source link

Leave a Comment