imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Jacek Siewiera: Ryzyko katastrofy nuklearnej dla Polski jest minimalne albo żadne

qh5tn8cmzhxvke5h8s4dz5omtk46tfms.jpg


Ewentualny incydent będzie miał charakter ograniczony do kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów w najgorszych możliwych scenariuszach, jeśli chodzi o materiał radioaktywny, który mógłby się wydostać – powiedział w programie “Gość Wydarzeń” szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Rosjanie przygotowują się do wysadzenia elektrowni atomowej w Ukrainie.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odniósł się do doniesień ukraińskiego wywiadu, że Rosjanie zaczęli przygotowania do wysadzenia elektrowni atomowej w Zaporożu. 

Siewiera: Ryzyko dla Polski minimalne albo żadne

– Najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, ale również z punktu widzenia sytuacji na froncie i bezpieczeństwa mieszkańców Ukrainy jest fakt, że zaporoska elektrownia atomowa od września jest znajduje się w stanie zimnego wygaszenia reaktorów – wyjaśnił. Dodał, że ryzyko katastrofy nuklearnej dla Polski jest “minimalne albo żadne”.

 

Przypomniał, że elektrownia znajduje się w odległości około 840 km od granic Polski. – Ewentualny incydent będzie miał charakter ograniczony do kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów w najgorszych możliwych scenariuszach, jeśli chodzi o materiał radioaktywny, który mógłby się wydostać – tłumaczył Siewiera.

 

ZOBACZ: Zaporoska Elektrownia Atomowa. Biały Dom: Rosja skłonna zwiększyć ryzyko incydentu

 

– Również warunki klimatyczne w tym rejonie, gównie wiatry wiejące w stronę wschodnią nie będą sprzyjać Federacji Rosyjskiej i ewentualnej agresji popełnionej w taki sposób. Groźby więc mają charakter przede wszystkim psychologiczny – dodał.

 

Wyjaśnił, że taka ewentualna prowokacja z punktu widzenia wojskowego jest niezrozumiała, bo “przyniosłaby więcej strat siłom rosyjskim niż potencjalnych strat po stronie ukraińskiej”. 

Siewiera o buncie Prigożyna 

W programie poruszono również temat weekendowej próby przewrotu w Rosji.

 

– To, czego dokonał Jewgienij Prigożyn z jednej strony jest manifestacją tego, jakie są skutki przekazania prerogatyw państwa prywatnej firmie. Wielkiemu konsorcjum, które uczyniło z działań zaczepnych i zbrojnych, działalność przemysłową, projektowaną dla zysku – powiedział Siewiera.

Dodał, że Prigożyn pokazał i ośmieszył sprawność działania armii rosyjskiej.

 

Gościem drugiej części programu będzie Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

 

pgo/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment