imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Izrael zbada przypadki zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu Pfizerem

vkju4jcb44fv4jbkdah8om4pcyd3eqey.jpg


Według Pfizera nie zaobserwowano nadzwyczajnie wysokiej częstotliwości występowania tej dolegliwości u zaszczepionych

Izraelskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało w niedzielę, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych preparatem Pfizera przeciw Covid-19. Nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

O sprawie poinformował szef rządowego zespołu ds. pandemii prof. Nachman Asz. Jak stwierdził, w ramach wstępnej analizy zidentyfikowano 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia.

 

Jak jednak podkreślił, nie jest jasne, czy liczba ta jest wyższa od normy i czy zarejestrowane przypadki mają związek ze szczepieniem. Dodał, że sprawa ta jest przedmiotem badań ministerstwa zdrowia.

 

ZOBACZ: Dworczyk: do Polski dotrze 1 mln 100 tys. szczepionek mniej

 

Asz zaznaczył przy tym, że dolegliwość ta, która często kończy się bez powikłań, może być wywoływana przez szereg infekcji wirusowych i innych czynników.

 

“Nie ma w tej chwili żadnych dowodów”

 

Według Pfizera nie zaobserwowano nadzwyczajnie wysokiej częstotliwości występowania tej dolegliwości u zaszczepionych. “Nie zaobserwowaliśmy wyższej częstotliwości występowania zapalenia mięśnia sercowego niż wśród ogólnej ludności. (…) Nie ma w tej chwili żadnych dowodów, by twierdzić, że zapalenie mięśnia sercowego jest ryzykiem związanym z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech” – oświadczył koncern.

 

Pfizer w ramach umowy z izraelskim rządem ma dostęp do medycznej bazy danych na temat szczepionych. Szczepionkę koncernu otrzymało dotąd niemal 60 proc. z ok. 9 milionów mieszkańców Izraela.

 

ZOBACZ: Agencje z USA za ponownym stosowaniem szczepionki Johnson&Johnson

 

Od rozpoczęcia akcji szczepień liczba nowych przypadków zakażeń oraz zgonów gwałtownie spadła, z 10 tys. dziennie w styczniu do obecnego poziomu ok. 80 infekcji w ciągu dwóch ostatnich dni.

 

Jak stwierdził cytowany przez agencję Reutera prof. Nadaw Dawidowicz z Uniwersytetu Ben Guriona, nawet w przypadku stwierdzenia związku między schorzeniem a użyciem szczepionki ryzyko byłoby małe i tymczasowe, znacznie mniejsze niż to wynikające z Covid-19.

laf/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment