imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Irlandia ma nowego premiera. Simon Harris najmłodszym szefem rządu w historii

75ag9dj3bsaj5vnqp4uvdp4gf3462c9i.jpgIrlandia ma najmłodszego premiera w historii. Na czele rządu w Dublinie stanął w niedzielę Simon Harris, który do tej pory był ministrem szkolnictwa wyższego i nauki. Karierę polityczną na poziomie krajowym rozpoczął w wieku 24 lat.

Harris, minister szkolnictwa wyższego i nauki Irlandii, został w niedzielę nowym liderem współrządzącej krajem partii Fine Gael. Na stanowisku szefa rządu zastąpi Leo Varadkara.

 

37-letni Harris był jednym ochotnikiem do przejęcia sterów nad Fine Gael, po tym jak w środę niespodziewanie rezygnację złożył Varadkar.

 

– To największy zaszczyt mojego życia, by przejąć przywództwo tej wspaniałej partii – powiedział po objęciu sterów formacji. Zapewnił, że pod jego wodzą kraj pozostanie na proeuropejskim kursie. 

 

Nowy premier formalnie obejmie obowiązki 9 kwietnia, po tym jak parlament wznowi obrady po przerwie wielkanocnej.

Najmłodszy premier w historii

Harris pod względem wieku pobił rekord ustępującego szefa rządu. Varadkar w 2017 roku, kiedy obejmował stanowisko miał 38 lat. 

 

ZOBACZ: Irlandia nie chce zmian w konstytucji. Niespodziewane wyniki referendum

 

Simon Harris został posłem mając 24 lata. W wieku niespełna 30 lat objął pieczę nad ministerstwem zdrowia, któremu szefował na początku pandemii COVID-19, co przyczyniło się do jego publicznej rozpoznawalności.

 

Jako nowy premier zapewnił, że zamierza pozostać przy “podstawowych wartościach, które służyły narodowi”.

 

– Nadzieja. Przedsiębiorczość. Równość szans. Uczciwość. Bezpieczeństwo. Jestem w tej partii odkąd skończyłem 15 lat, a te wartości znaczyły i znaczą dla mnie wszystko – zapewnił.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment