imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Gowin: osiągnęliśmy zgodę co do roli Porozumienia w rządzie

2kgnx5k9ovtfce34boop5wdip9kf9e8y.jpg


– W ostatnich tygodniach w obozie Zjednoczonej Prawicy ujawniły się różnice zdań w sprawach programowych, światopoglądowych, jak powinien funkcjonować rząd w ciągu najbliższych trzech lat – mówił Gowin.

 

Jak dodał, “Porozumienie od początku stało na stanowisku, że obóz rządzący powinien zachowań swoją integralność, składać się z trzech ugrupowań, bo alternatywą są przedterminowe wybory albo rząd mniejszościowy”. – W obu przypadkach Polska pogrążałaby się w kryzysie. Polacy oczekują od nas skoncentrowania się na sprawach, które wpływają na co dzień – podkreślił.

 

Zdaniem Gowina “zmiany w rządzie trzeba przeprowadzić jak najszybciej”. – Jako Porozumienie od początku widzieliśmy w restrukturyzacji rządu szansę na sprawniejszy, efektywniejszy rząd”. – Wszystkie znaki zapytania, które pojawiały się w trakcie debat między Porozumieniem a PiS, zniknęły. Osiągnęliśmy 100 proc. zgodę, jak ma wyglądać rola Porozumienia w przyszłym rządzie – dodał.

 

Podkreślił, że Porozumienie “będzie się cieszyć, jeśli Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu”. – To przyczyni się do jeszcze efektywniejszego funkcjonowania rządu – mówił Gowin.

 

WIDEO: zobacz konferencję Jarosława Gowina

  

 

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

 

Spór w Zjednoczonej Prawicy, którą tworzą PiS, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienie Jarosława Gowina, wybuchł pod koniec ubiegłego tygodnia.

 

Zerwano wówczas negocjacje koalicyjne, ponieważ – jak tłumaczył szef klubu PiS Ryszard Terlecki – dotychczasowi koalicjanci “występują z innym programem, z innymi wskazaniami do głosowań” niż reszta ugrupowania.

 

W środę wieczorem Jarosław Kaczyński, prezes PiS, spotkał się z Ziobrą. Jak ustalił polsatnews.pl, politycy zawarli ugodę, a w jej ramach Kaczyński zostanie wicepremierem nadzorującym m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, kierowane przez lidera Solidarnej Polski.

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu

 

Porozumienie Gowina wstrzymało się ws. “piątki dla zwierząt”

 

W zeszłym tygodniu w Sejmie głosowano też nad tzw. piątką dla zwierząt, czyli nowelizacją ustawy o ich ochronie. Nowym zapisom sprzeciwiło się kilkunastu posłów PiS (w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski) oraz przedstawiciele Solidarnej Polski. Natomiast większość posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu, za wyjątkiem wicepremier Jadwigi Emilewicz. 

 

“W ustawie pojawiły się przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony rolników i Skarbu Państwa” – tłumaczyła wówczas polsatnews.pl rzeczniczka partii Magdalena Sroka. 

 

ZOBACZ: Porozumienie nie poparło “piątki dla zwierząt”. Jest oświadczenie

 

Rozbieżności w koalicji rządzącej pojawiły się także wokół zmian w ustawie “covidowej” wyłączających odpowiedzialność karną urzędników zajmujących się walką z Covid-19, którzy w ramach obowiązków złamaliby przepisy.

 

Czy Gowin wróci do rządu?

 

Wcześniej, bo jeszcze w lipcu, w mediach pojawiły się informacje o możliwym powrocie Jarosława Gowina do rządu.

 

Ze stanowiska wicepremiera i ministra nauki zrezygnował on w kwietniu, gdy Porozumienie nie zgadzało się na przeprowadzenie prezydenckich wyborów korespondencyjnych 10 maja. Jego miejsce w resorcie nauki zajął Wojciech Murdzek, a stanowisko wiceszefa Rady Ministrów objęła Jadwiga Emilewicz. 

 

ZOBACZ: Czy Gowin wróci do rządu? Emilewicz mówi o planach

 

Ani obecna wicepremier z ramienia Porozumienia, ani sam Gowin nie potwierdził, że chciałby powrócić do rządu.

 

– Jarosław Gowin w tej chwili koncentruje się na negocjacjach programowych (…) abyśmy się nawzajem nie zaskakiwali, jak miało to miejsce w poprzedniej kadencji – mówiła Emilewicz w programie “Graffiti” 7 września. 

wka/prz/ polsatnews.pl, Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment