imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Górski Karabach. Co najmniej 25 ofiar azerskiej ofensywy. Ormianie domagają się reakcji rządu

zs9w1kaytj5mgwkzfk68ghn1svvn8ew6.png


“Azerbejdżan rozpoczyna ‘działania antyterrorystyczne’ w regionie Górskiego Karabachu w celu rozbrojenia Ormian” – poinformowało we wtorek rano ministerstwo obrony w Baku, cytowane przez Reutersa.

 

Późnym popołudniem agencja zacytowała Hikmeta Hadżijewa, doradcę prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, który przekazał, że armia przełamała sił Armenii w Górskim Karabachu w kilku miejscach. Dodał, że azerska armia jest zdeterminowana, żeby osiągnąć strategiczne cele.

 

Z komunikatu wynika, że Baku podejmie rozmowy z Erywaniem dopiero, kiedy Ormianie złożą broń w Górskim Karabachu. Zapewniono jednocześnie, że Azerbejdżan nie ma celów wojskowych na terytorium Armenii, a jedynie w spornej enklawie. 

Azerskie ministerstwo obrony poinformowało, że siły zbrojne zajęły dotychczas ponad 60 stanowisk wojskowych i zniszczyły do 20 pojazdów przeciwnika. Reuters nie zweryfikował tych doniesień. 

Zginęło 25 osób

Po południu władze Górskiego Karabachu przekazały, że w ataku zginęło pięć osób, a około 80 zostało rannych.

 

Wieczorem ormiański pełnomocnik ds. praw człowieka w separatystycznym Górskim Karabachu przekazał, że w wyniku ofensywy zginęło co najmniej 25 osób, w tym dwóch cywilów. 

 

ZOBACZ: Azerbejdżan ogłasza “antyterrorystyczną operację” w Górskim Karabachu

 

Mieszkańcy kilku miejscowości zostali ewakuowani. “Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że siły pokojowe ewakuowały prawie 500 cywilów z najniebezpieczniejszych części Azerbejdżanu kontrolowanych przez Ormian na terytorium Górskiego Karabachu” – podała agencja RIA Novosti. 

Apel premiera Armenii. Protest w Erywaniu

Premier Armenii Nikol Paszynian wezwał we wtorek Rosję i ONZ do “podjęcia działań” w związku z operacją wojskową. Azerską interwencję określił jako “czystkę etniczną” – poinformowała agencja AFP, która powołuje się na wystąpienie polityka w ormiańskiej telewizji. 

 

Z kolei Reuters podał, że Paszynian twierdzi, iż “z różnych miejsc słychać nawoływania do zamachu stanu w Armenii“. 

 

Wieczorem niezależny rosyjski portal Meduza podał, że przed siedzibą rządu Armenii na Placu Republiki w Erywaniu zebrały się setki demonstrantów. Tłum domaga się dymisji premiera i reakcji na wydarzenia w Górskim Karabachu. Interweniowała policja. Na miejscu są karetki pogotowia. 

 

ZOBACZ: Spór o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu: dajemy Armenii ostatnią szansę

Reuters zwraca uwagę, że konflikt może zmienić równowagę geopolityczną w regionie Południowego Kaukazu, który przecinają ropociągi i gazociągi. Tymczasem Rosja zajęta wojną na Ukrainie, stara się utrzymać swoje wpływy w obliczu zwiększonej aktywność Turcji, która wspiera Azerbejdżan.

Świat zaniepokojony sytuacją w Górskim Karabachu

Głos w sprawie wtorkowych wydarzeń w Górskim Karabachu zabrał sekretarz stanu USA Antony Blinken. – Stany Zjednoczone są
głęboko zaniepokojone działaniami militarnymi Azerbejdżanu – powiedział i wezwał Baku do natychmiastowego zaprzestania działań. Jednocześnie zaapelował o podjęcie dialogu przez stronę azerską i przedstawicieli władzy w Stepanakercie. 

Z kolei tureckie MSZ wydało komunikat, w którym sierdzono, że “Azerbejdżan został zmuszony do podjęcia takich środków“, a obawy Baku sygnalizowane od czasu zakończenia wojny w 2020 roku, “nie uległy złagodzeniu”. 

 

ZOBACZ: ONZ obchodzi dzień języka rosyjskiego. Wpis na Twitterze oburzył ukraińskich polityków

 

Jednocześnie Ankara wyraziła przekonanie, że “kontynuowanie kompleksowych rozmów” między skonfliktowanymi stronami jest jedyną drogą do “osiągnięcia pokoju, bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności w regionie”. Resort poinformował, że na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Azerbejdżanu omawiali sytuację w regionie. 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapowiedziała, że poruszy kwestię interwencji militarnej Azerbejdżanu w trakcie szczytu ONZ. Zdaniem niemieckiej polityk władze w Baku złamały obietnicę, że nie będą uciekać się do działań wojskowych.

 

ZOBACZ: Ludobójstwo w Ukrainie? ONZ: Nie mamy wystarczających dowodów

 

Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z premierem Armenii zapowiedział, że “zaapeluję o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ“. 

 

Również Moskwa skomentowała wydarzenia w Górskim Karabachu. – Jesteśmy zaniepokojeni ostrą eskalacją i rozpoczęciem działań wojennych – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jednocześnie przekazał, że strona rosyjska apeluje o powrót do rozmów.

ap/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment