imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Godzina dla Ziemi. W setkach miast zgasły światła

9x2g2nmujnb7hqgvwxgtzyutw9xreoh2.jpg


Rynek Główny w Krakowie po wyłączeniu iluminacji w ramach akcji “Godzina dla Ziemi”

W sobotę w setkach miast na świecie, jak i dziesiątkach w Polsce na godzinę zgasły światła w ramach akcji WWF “Godzina dla Ziemi”. Akcja odbywa się od 2007 roku w każdą ostatnią sobotę marca. Tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi.

“Godziny dla Ziemi” WWF zapoczątkowała w 2007 roku. W akcji rokrocznie uczestniczą mieszkańcy ponad 170 krajów.

 

O 20:30, na godzinę wyłączono iluminacje na fasadzie PKiN, murach obronnych Starego Miasta czy moście Śląsko-Dąbrowskim. Światła zgasły też na budynkach Filtrów czy “Grubej Kaśce”.

 

ZOBACZ: Program Czyste Powietrze. Kurtyka: kluczowe jest dotarcie do wszystkich Polaków

 

W akcję włączyła się m.in. Kancelaria Prezydenta. “O 20.30 na godzinę zgasły światła w Pałacu Prezydenckim i w Belwederze jako symboliczny wyraz troski o przyszłość środowiska naturalnego” – podała KPRP.

 

 

Ochrona Bałtyku

 

WWF w mediach społecznościowych informowało wcześniej, że tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi. Organizacja zachęca przy tym do podpisania petycji do premiera w sprawie złego stanu środowiska morskiego. “Pokaż, że zależy Ci na przyszłości Morza Bałtyckiego. To jego ostatnia deska ratunku. Przez cały miesiąc zbieramy podpisy pod petycją do Premiera RP z postulatami dotyczącymi natychmiastowych działań ochronnych” – czytamy na Facebooku organizacji.

 

ZOBACZ: Europosłowie chcą oczyszczenia Bałtyku z niewybuchów. Inicjatywę zaproponowała Anna Fotyga

 

W tym roku w Polsce ekolodzy z WWF chcą zwrócić uwagę na ochronę Bałtyku. Na ich stronie można podpisać petycję do premiera Polski Mateusza Morawieckiego o objęcie przez nasz kraj przywództwa na arenie międzynarodowej w kwestii osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego, zgodnie z wymogami Dyrektywy Ramowej ws. Strategii Morskiej i Bałtyckiego Planu Działań Komisji Helsińskiej. Ekolodzy apelują również o zapewnienie zrównoważonego rybołówstwa na akwenie.

 

W poprzednich latach polski oddział WWF również wskazywał na istotne problemy ekologiczne w naszym kraju. Ekolodzy zwracali uwagę m.in. na kwestię zagrożonego wyginięciem morświna, wilka, czy regulacji polskich rzek. WWF apelował również o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego w polskiej części Karpat.

prz//PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment