imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Generał niemieckiej armii: Sytuacja na Litwie jest “bardzo wybuchowa”

000FNM73OBJSDEYP-C429.jpg


Emerytowany generał niemieckiej armii Roland Kather w wywiadzie dla dziennika “Welt” został zapytany, jak ocenia sytuację na Litwie, czy istnieje niebezpieczeństwo, że w przypadku podjęcia działań zbrojnych przez Rosję, któryś z członków NATO może zostać wciągnięty do wojny.

– Cóż, oceniam sytuację jako bardzo wybuchową (…) Kaliningrad ma dla Rosji ogromne znaczenie strategiczne. Znajdują się tam pociski Iskander, które mogą być uzbrojone w broń jądrową. Mamy system obrony powietrznej S-400 i wiele innych – powiedział. 

– Istnieje jedno połączenie lądowe z Białorusi przez przesmyk suwalski do Kaliningradu. Przechodzą przez nie wszystkie dostawy – zauważa generał. 

ZOBACZ: Litwa odpowiada na ultimatum Rosji: Zwróćcie się do Komisji Europejskiej

Putin nie będzie się na to godził – dodał. 

Kather chciałby, aby “dialog na temat tego, jak rozwiązać problem sankcji z jednej strony, a problem niezbędnych dostaw dla ludności w Kaliningradzie z drugiej strony, odbywał się na drodze dyplomatycznej, zanim Putin poczuje się zmuszony do interwencji militarnej”.

“Welt” zwraca uwagę, że Rosjanie już teraz mówią, że problemu nie da się rozwiązać dyplomatycznie, a takie stwierdzenie nie wróży nic dobrego. Zdaniem Kathera “to, co się mówi publicznie, a to, co się dzieje za kulisami, to dwie różne rzeczy”.

ZOBACZ: Ukraińskie dowództwo: Trwa operacja “oczyszczenia Wyspy Węży z wojsk najeźdźców”

Generał wyraża nadzieję, że “nie dojdzie do konfrontacji, bo to automatycznie oznaczałoby przypadek z art. 5 NATO”. Ucierpią na tym także Niemcy, ponieważ na Litwie “stacjonują również nasze jednostki wojskowe i prawdopodobnie zostaniemy wezwani do natychmiastowej interwencji”. 

– Nadal mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać tę sprawę pokojowo – podkreśla Kather

Art. 5 głosi, że zbrojna napaść na jednego z członków NATO w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko wszystkim. 


Source link

Leave a Comment