imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Gen. Szymczyk o komunikacie policji: Nieprofesjonalne. Wyciągniemy konsekwencje

58p42xr4krwb91gu5tpihz44zcydr4kc.jpeg


W rozmowie z Marcinem Fijołkiem generał Szymczyk podkreślił, że na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów na to, aby funkcjonariusze działali w sposób nieodpowiedni w czasie interwencji wobec pani Joanny z Krakowa.

Gen. Szymczyk: Nie potwierdza się polecenie, żeby pani Joanna miała kaszleć

Komendant Główny Policji przypomniał, że już wcześniej informowano, że trwa postępowanie wyjaśniające.

 

– Na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby czynności miały zakończyć się sformułowaniem wniosków natury dyscyplinarnej czy karnej. Natomiast jeszcze nie możemy mówić o zamknięciu sprawy – podkreślił.

 

– Wszystko to będzie polegało wnikliwej analizie przez najbliższe kilka dni. Moją intencją jest, żeby do końca tygodnia, pojawiły się wnioski – dodał.

 

ZOBACZ: Sprawa pani Joanny. Psychiatra, która zawiadomiła służby: Dziś zadzwoniłabym tylko na pogotowie

 

Zdaniem gen. insp. Jarosława Szymczyka, według obecnej wiedzy, nic nie wskazuje na nieodpowiednie zachowanie policjantów, którzy prowadzili interwencję.

 

– Z materiałów, którymi dysponujemy na ten moment, nie potwierdza się polecenie, żeby pani Joanna miała kaszleć. Była próba kontroli osobistej, skontrolowania dolnej części bielizny i wynikało to z konieczności przeszukania pod kątem m.in. niebezpiecznych narzędzi – przekonywał.

Komendant Główny Policji: Oświadczenie było nieprofesjonalne

Prowadzący Marcin Fijołek zapytał swojego gościa o pierwsze oświadczenie, które wydane zostało przez krakowską policję. Przypomniał, że wskazano w nim, iż kobieta chce odebrać sobie życie oraz że dokonała aborcji.

 

– Zdecydowanie nie zgadzam się z treścią tego oświadczenia, stąd m.in. to polecenie kierownictwa KGP, żeby to oświadczenie wycofać. Przekazałem komendantowi wojewódzkiemu policji w Krakowie, by wyciągnąć konsekwencje wobec osób, które je przygotowały – podkreślił.

 

Było nieprofesjonalne i nie opierało się na faktach. Przede wszystkim ujawniało elementy tajemnicy lekarskiej, czego nie można było zrobić. Osoba, która doprowadziła do przedstawienia tego oświadczenia, poniesie konsekwencje – mówił.

Gen. Szymczyk: Decyzje były konsultowane

Zdaniem generała Jarosława Szymczyka należy pamiętać, że funkcjonariusze muszą działać w świetle prawa i choć czasem pewne decyzje wydają się trudne do wytłumaczenia, to wynikają one z przepisów.

 

Empatia jest kluczowa, ale policjant musi być asertywny. Trzeba znaleźć właściwy balans w każdej sytuacji. Dzisiaj mamy ten komfort, że patrzymy na sprawę z perspektywy czasu – stwierdził.

 

– Policjanci konsultowali decyzje ze swoimi przełożonymi. Ci podjęli takie, a nie inne działania. Na ten moment, z materiałów, które posiadam, oficerowie analizujący sprawę, nie wyciągają wniosków o prowadzenie działań dyscyplinarnych – mówił.

 

ZOBACZ: Interwencja policji w szpitalu. Pani Joanna zabrała głos: Kazały mi się rozebrać do naga

 

Generał zwrócił się do przedstawicieli mediów i polityków, aby pozostawić sprawę do rozstrzygnięcia odpowiednim organom.

 

– Nie godzę się na to, żeby ferować wyroki, linczować funkcjonariuszy, przekładać sytuację na całą formację – podkreślił.

 

– Zasada domniemania niewinności istnieje w każdym postępowaniu, nie tylko karnym. Tu już podano wyroki, osądzono i podjęto decyzje. Proszę, żebyśmy tego nie robili – zaapelował.

Śledztwo w sprawie granatnika. “Nikt nie nacisnął na spust”

W trakcie rozmowy pojawił się temat wybuchu granatnika granatnika, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku w budynku Komendy Głównej Policji. Generał Szymczyk stwierdził, że wyjaśnienie tej sprawy leży po stronie prokuratury i obecnie nie może udzielać szczegółowych informacji.

 

ZOBACZ: Sprawa pani Joanny. Psychiatra, która zawiadomiła służby: Dziś zadzwoniłabym tylko na pogotowie

 

– Ja nie mogę się wypowiadać, jestem stroną postępowania. Złożyłem bardzo obszerne zeznania w charakterze świadka i osoby pokrzywdzonej w prokuraturze. Ta sprawa toczy się od siedem miesięcy, wykonano szereg czynności, mój status się nie zmienił. Cały czas czuję się osobą pokrzywdzoną – podkreślił.

 

– Wierzę, że wcześniej czy później to wyjaśnienie ujrzy światło dzienne. Mogę powiedzieć, że nikt nie nacisnął spustu granatnika. Już teraz mówię za dużo – podsumował.

 

Wcześniejsze odcinki programu “Gość Wydarzeń” można obejrzeć tutaj.

pgo/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment