imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Gdańsk: Akcja straży pożarnej w porcie. Wyciekł podtlenek azotu

h7u5i1pmucf9sx6gd12gk2gn5jg7ahex.jpg


Na pokładzie kontenerowca Majestic Maersk rozszczelnił się kontener z podtlenkiem azotu

W terminalu kontenerowym w Gdańsku doszło do wycieku podtlenku azotu. Rozszczelnieniu uległ jeden z kontenerów na przebywającym w porcie statku Majestic Maersk. Straż pożarna ewakuowała pracowników statku i obsługę terminala, a także wyznaczyła strefę bezpieczeństwa. Sytuacja nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ani środowiska. Zamknięcie terminala nie było konieczne.

W środę około godz. 19:40 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku otrzymała zgłoszenie o wycieku gazu z kontenerowca Majestic Maersk. Statek był zacumowany przy Terminalu Kontenerowym Baltic Hub.

W kontenerze było 19 ton podtlenku azotu

Na miejsce wysłanych zostało 10 zastępów Straży Pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego “Gdynia”. Służby ewakuowały podczas akcji 19 osób – 13 pracowników statku i sześć z obsługi terminala. Wyznaczono również strefę bezpieczeństwa o promieniu 200 metrów.

 

ZOBACZ: Islandczyk zaatakował policjantów na komendzie. Nagranie pokazuje, jak byli bezradni

Ustalono, że ulatniającą się substancją jest podtlenek azotu. W rozszczelnionym kontenerze przewożone było 19 ton substancji.

 

Terminal działa normalnie

Podtlenek azotu nie jest szkodliwy dla ludzi, nie stanowi również zagrożenia ekologicznego.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, że wyciek nastąpił na skutek rozszczelnienia się zaworu lub któregoś z elementów w jego pobliżu – przekazał w rozmowie z Polsatnews.pl oficer prasowy bryg. Jacek Jakóbczyk z gdańskiej straży pożarnej.

 

ZOBACZ: Sosnowiec: Tragiczny wypadek na balkonie. Remont odciął ludzi o mieszkań

Rzecznik dodał, że na chwilę obecną nie stwierdzono konieczności zamknięcia terminala, ani jego ewakuowania. Statki mogą więc swobodnie do niego wpływać lub go opuszczać.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment