imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Epidemia koronawirusa. Ekspert: liczba zachorowań szybko nie spadanie

d5vf5o3g4e3j5rw39gu6e6c2s34paygx.jpg


W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 502 osoby.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 35,8 tys. testów na koronawirusa, w tym 10,1 tys. antygenowych.

 

Jak wskazał Grzesiowski, przy tej liczbie testów nie ma intensywnego spadku liczby zakażeń, co potwierdza, że mamy wypłaszczoną krzywą zachorowań, “niestety na poziomie powyżej 10 tys.”.

 

– Na ten moment widać, że liczba zachorowań nie będzie dalej szybko spadała, bo mamy sporo zakażeń, które wymykają się spod kontroli – nietestowanych, albo rodzinnych – ocenił Grzesiowski. Dodał, że widać je potem po “rosnącej liczbie zakażeń objawowych i wykrywanych dopiero w szpitalach”.

 

Przeprowadzanie większej liczby testów

 

Zdaniem Grzesiowskiego liczba zgonów nie powinna być brana pod uwagę, jeżeli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji, bo “koreluje z poziomem zachorowań sprzed 2-3 tygodni”. Przyznał, że średnie tygodniowe zachorowań są wprawdzie niższe, ale nie jest to taki trend spadkowy, jak by się mogło wydawać, “że spadnie poniżej 5 tys. zachorowań dziennie bardzo szybko”.

 

ZOBACZ: WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza “zero Covid-19”

 

Według Grzesiowskiego najskuteczniejszym sposobem działania w tej sytuacji jest przeprowadzanie większej liczby testów – tym bardziej, że mamy już bardzo dużo placówek, które wykonują testy antygenowe. – Pacjenci często nie zgłaszają się do badań, bo nie chcą znaleźć się w systemie nadzoru sanitarnego – oznacza to bowiem obowiązkową izolację, rodzinną kwarantannę – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że często dostęp do testów jest utrudniony, np. dla osób starszych, chorujących w domu.

 

Jak podkreślił ekspert, bardzo dużo o rzeczywistej sytuacji pandemicznej w kraju mówią precyzyjne dane dotyczące liczby testów genetycznych i antygenowych, z rozbiciem na wyniki dodatnie i ujemne na poziomie powiatów. – Tych danych nie mamy – powiedział.

dk/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment