imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Emmanuel Macron o Mateuszu Morawieckim: ingeruje w kampanię wyborczą we Francji

7v2e6t67xb433exhvurrv4tz86r4mkhf.jpg


Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę wieczorem był gościem programu “20 godzin” w telewizji TF1 zarzucił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że będąc “wspierany przez skrajnie prawicową partię” dokonuje “ingerencji we francuską kampanię wyborczą”. Jako “bezpodstawną” i “skandaliczną” określił krytykę, jaką kilka dni temu skierował w jego kierunku Mateusz Morawiecki, gdy pytał, dlaczego Macron negocjuje z Putinem, zamiast działać.

 

– Panie prezydencie Macron. Ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy się zwalcza. Z Hitlerem nikt nie negocjował, negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem? – pytał premier Morawiecki.

– Te komentarze są zarówno bezpodstawne, jak i skandaliczne, ale mnie nie dziwią, ponieważ pan Morawiecki, wspierany przez skrajnie prawicową partię ingeruje we francuską kampanię polityczną – cytuje słowa Macrona dziennik “Le Figaro”.

 

Według francuskiego prezydenta świadczyć ma o tym “kilkukrotne przyjęcie” jego bezpośredniej konkurentki do fotela prezydenta Marine Le Pen, kandydatki skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, którą – według Macrona – Morawiecki ma “wspierać”.

 

Zdaniem francuskiego prezydenta Morawiecki w ten sposób ma otwarcie wspierać liderkę francuskiej prawicy.

Prezydent Francji: od wielu lat rozmawiam z Putinem

Na zarzuty dotyczące rozmów z Putinem lider Francuzów odpowiedział, że od wielu lat rozmawia z rosyjskim prezydentem, by “uniknąć wojny i zbudować nową architekturę pokoju w Europie”. – Robiłem to od początku mojej kadencji – mówi Macron, który od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego wiele razy rozmawiał z Kremlem.

 

– Cały czas rozmawiałem o uzyskaniu zawieszenia broni, rozejmu humanitarnego, jak zresztą robi to kanclerz (Olaf) Scholz w Niemczech lub inni szefowie państw i rządów w Europie. Myślę, że to mój obowiązek – podkreślił Macron, który deklarował, że konieczne są kolejne sankcję na Moskwę.

 

Nigdy nie byłem naiwny, nigdy nie byłem współwinny, w przeciwieństwie do innych – powiedział Macron o rozmowach z rosyjskim przywódcą sugerując, że to Marine Le Pen ma związki z Putinem i Rosją.

zdr/Interia

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment