imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ekwador: Kolejny polityk zastrzelony. Państwo przejęte przez mafie

usrtsxfvjucfurt8wrpi25yxbk8x4nju.jpg


Jak podają lokalne media cytowane przez stację BBC, zabójstwa Brionesa miało dokonać dwóch sprawców, którzy odjechali na motocyklu. Do wydarzenia doszło w San Mateo na południe od miasta Esmeraldas, będącego stolica prowincji na północy kraju.  

Briones był lokalnym działaczem partii Movimiento Revolución Ciudadana (obywatelski ruch rewolucji), założonej przez byłego prezydenta Rafaela Corree. Śmierć Brionesa miała potwierdzić Louisa González, faworytka w nadchodzących wyborach prezydenckich, kandydująca z poparciem właśnie partii, do której należał polityk.  

 

ZOBACZ: Cypr: Brytyjczyk pobity przez ochroniarzy w klubie. Turysta zmarł w szpitalu

“Ekwador przeżywa swój najkrwawszy okres. Wynika to z całkowitego porzucenia nieudolnego rządu i przejęcia państwa przez mafie. Łączę wyrazy solidarności z rodziną Pedro Brionesa, który padł ofiarą przemocy” – napisała na Twitterze Gonzalez.  

Trzecie zabójstwo polityka w ciągu miesiąca

To kolejne zabójstwo polityka w Ekwadorze w ostatnich dniach. W zeszłą środę zastrzelony został 59-letni Fernando Villavicencio, który kandydował w wyborach prezydenckich.

 
Według relacji byłych członków sztabu polityka, po spotkaniu z wyborcami w stolicy kraju Quito, Villavicencio wsiadał do samochodu, gdy z tłumu wystąpił uzbrojony mężczyzna i zaczął strzelać w jego kierunku. Kandydat na prezydenta w wyborach, które odbędą się w niedzielę, zapowiadał zdecydowaną walkę z kartelami narkotykowymi w kraju.  

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un i Władimir Putin wymienili się listami

Briones i Villavicencio nie są jedynymi politykami, zabitymi w ostatnich tygodniach w Ekwadorze. Jak podał The Guardian 23 lipca od kul zginął Agustin Intriago, burmistrz miasta manta na wybrzeżu kraju. W maju Intriago objął urząd na kolejną kadencję.  

Ekwador mierzy się z narastającą falą przemocy

Według brytyjskiego dziennika w ostatnich latach Ekwador stał się kanałem przerzutowym narkotyków, w którym lokalne gangi wspierane przez kartele walczą o kontrolę nad ulicami, więzieniami i szlakami narkotykowymi. 

W pierwszym półroczu 2023 r. ekwadorska policja odnotowała 3 568 zabójstw wobec 2 042 w tym samym okresie 2022 r. Natomiast w całym zeszłym roku w Ekwadorze odnotowano 4 600 zabójstw, dwa razy więcej niż w 2021 r.   

lmo// Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment