imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Dodatek węglowy, 3 tys. zł. Sejm przyjął ustawę

42cvsvf66wcf424k55n55sxekvgqbgta.jpg


Gospodarstwa domowe otrzymają 3 tys. zł dodatku na zakup węgla

Sejm przyjął ustawę gwarantująca 3 tys. złotych dodatku węglowego dla gospodarstw domowych, które wykorzystują ten surowiec do ogrzewania. Za przyjęciem ustawy głosowało 261 posłów.

Głosowało 446 posłów. Ustawę poparło 261, przeciw było 36, a 149 wstrzymało się od głosu. 

 

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Ustawa o dodatku węglowym 

Ustawa zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako surowca do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Maciej Samcik: Zimą wzrost cen energii o 70-80 proc.

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyjaśniała, że dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał dla każdego gospodarstwa domowego, które ogrzewane jest piecami na węgiel kamienny. Dodała, że przy jego wypłacie nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

 

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

 

dsk/PAP/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment