imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Deweloperzy wspierają Powstańców Warszawskich – powstaje pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

1_21.jpg


W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polski Związek Firm Deweloperskich oraz firmy deweloperskie: Ama-Bud, Aria, BBI Development, Dom Development, Mak Dom, Matexi, Robyg, Syrena Invest, Unidevelopment, Volumetric wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego sfinansują i zbudują pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego”.

„1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek życia i przeżyły gehennę wypędzenia. Powstanie Warszawskie było również ich doświadczeniem” – pisze Anna Herbich w książce „Dziewczyny z Powstania”.

Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” nie jest dedykowany konkretnej bohaterce, ma uniwersalne przesłanie – przedstawia trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia, upamiętniając wszystkie kobiety, które dotknęła wojna i które doświadczyły trudnych chwil podczas Powstania Warszawskiego. Pomnik ma wymiar ponadczasowy – symbolizuje kobiecą siłę, solidarność, przyjaźń, czyli wartości, które w obliczu tak tragicznych wydarzeń pozwalają przetrwać. Jest drogowskazem na każde czasy.

To trzeci pomnik „Bohaterom Powstania Warszawskiego” finansowany przez środowisko deweloperskie. W 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich i firmy deweloperskie sfinansowali pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”, który stoi w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego, a w 2020 roku pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, który obejrzeć można na skwerze przy zbiegu ulicy Karowej i Browarnej.

„Jako deweloperzy budujemy miasta, przestrzeń do życia. Kiedy prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański wyszedł z inicjatywą budowy pomnika ku czci Zbigniewa Ścibor-Rylskiego – olśniło mnie. Jak w przestrzeni naszego miasta – Warszawy – przez ponad 20 lat mogło zabraknąć zaznaczenia konkretnych bohaterów Powstania Warszawskiego, które tak krwawo i bohatersko odznaczyło się w historii Warszawy i przebudowało to miasto na wszystkich płaszczyznach, nie tylko w wymiarze układu budynków, ale i w wymiarze emocjonalnym i społecznym. Bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę budowy pomników – najpierw gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, następnie Stanisława Jankowskiego „Agatona”, a teraz – Kobiet Powstania Warszawskiego. Do tej pory mało mówi się o roli kobiet w Powstaniu, zarówno tych walczących, sanitariuszek, łączniczek, ale i o matkach, babciach, których dzieci i wnuki poszły do walki. Rzeźba stworzona przez Monikę Osiecką symbolizuje wszystkie te kobiety, które brały udział w Powstaniu, ale i kobiety żyjące dzisiaj, które również dają świadectwo bohaterstwa, zupełnie innego, ale równie ważnego. Gest trzymania się za dłonie niezwykle mnie wzrusza – symbolizuje kobiecą solidarność i siłę – wartości tak ważne bez względu na czasy, w których żyjemy” – podsumował Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.

Obchodom 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszą spotkania, rozmowy, wystawy, podczas których wspominamy historie z Powstania Warszawskiego, rozmawiamy o roli kobiet w Powstaniu i o misji upamiętniania bohaterów.  

„Na bazie własnych doświadczeń przekonałem się, jak wiele znaczyły kobiety w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Mnie osobiście do konspiracji wciągnęła koleżanka, która była łączniczką. Przez dwa lata okupacji poznałem, co znaczy trud łączniczek i sanitariuszek. Patrzyłem, jak dziewczyny się szkoliły, jak przenosiły broń na wykłady bronioznawstwa. Patrzyłem na kobiety, których dzieci – córki i synowie wyruszyli do walki. Ich matki nie zawsze wiedziały, co się z nimi dzieje. Nie widziały swoich dzieci, rozpaczały, kiedy dzieci szły do obozu. Chciałem w imieniu nas, ale i tych wszystkich, którzy nie przeżyli Powstania Warszawskiego podziękować za Waszą ofiarność” – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podczas spotkania z deweloperami 11 czerwca w pracowni, gdzie powstawała rzeźba.

W ramach uroczystości z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego środowisko deweloperskie 1 sierpnia złoży kwiaty przy pomniku Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” i Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

Uroczystość odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” odbędzie się 2 października 2021 roku przy placu Krasińskich w Warszawie, w dniu Pamięci Cywilnych Ofiar Powstania Warszawskiego.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje ona działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania  warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza blisko 240 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

KONTAKT:

Julia Zychowicz

Specjalistka ds. PR i marketingu

e-mail: [email protected]

tel. kom. +48 793699573

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich


Source link

Leave a Comment