imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Czy temperatura otoczenia wpływa na koronawirusa? “Zaskakujące” wyniki badań

6t74xvcat9y8yqk78i4ayyvgiv6iz5wm.jpg


Koronawirus SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada.

Choć wirus SARS-Cov-2 zakaża głównie poprzez krople śliny, to – zdaniem specjalistów – transmisję z udziałem różnych powierzchni również trzeba brać pod uwagę. Dotyczy to zwłaszcza szpitali.

 

ZOBACZ: Pierwsza Dama ma koronawirusa. Zełenski z negatywnym wynikiem testu

 

Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu sprawdzili więc, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. – do 30 st. C.

 

– To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno – czy bardzo gorąco – mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w “Journal of Infection”.

 

“Wirus nie reaguje na różne temperatury”

 

Na szczęście ryzyko infekcji szybko maleje. Po godzinie na suchym metalu spadało ono aż stukrotnie. W ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba wirusowych cząstek niemal nie malała. Potem jednak zaczynała dalej powoli spadać. Działo się to niemal niezależnie od temperatury.

 

W temperaturze 4 st. C. liczba aktywnych cząstek wirusowych spadała o połowę w czasie 13 godzin, w temperaturze pokojowej to samo zajmowało około 9 godzin, a w 30 stopniach – około 18 godzin.

 

ZOBACZ: Poważne uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19. Naukowcy opisali trzy stadia

 

Badacze wykrywali wirusa nawet po 180 godzinach od momentu jego naniesienia na metalową płytkę.

 

“Dotąd zakładano, że wyższa temperatura może przyczyniać się do obniżenia zakażalności SARS-Cov2 latem. Jednakże stabilność wirusa nie wydaje się reagować na różne temperatury – przynajmniej, gdy znajduje się on na jakiejś powierzchni” – podkreśla prof. Pfänder.

 

Badacze spekulują, że latem wirus może słabiej zakażać pod wpływem zmiany w wilgotności czy promieniowania UV.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment