imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Auschwitz-Birkenau. Machina śmierci ruszyła 80 lat temu

u4pcmo619ie1urgk1gebkam45wp3bp3o.png


Auschwitz – nazistowska fabryka śmierci, do której prowadziła brama z cytatem z ewangelii według św. Jana “Arbeit macht frei” – praca czyni wolnym

W niedzielę rocznica pierwszego transportu Polaków do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Muzeum z powodu pandemii jest zamknięte dla zwiedzających. Dla ekipy “Wydarzeń” zrobiono wyjątek. Czym było i czym jest dziś Auschwitz dla pamięci świata? Na antenie Polsat News zostanie wyemitowany film dokumentalny Małgorzaty Ziętkiewicz “Auschwitz. Piekło na ziemi”.

Auschwitz – nazistowska fabryka śmierci, do której prowadziła brama z cytatem z ewangelii według św. Jana “Arbeit macht frei” – praca czyni wolnym. Ten zawłaszczony przez hitlerowców biblijny cytat znajdował się na bramie każdego obozu.

 

Heinrich Himmler, prawa ręka Adolfa Hitlera, od 1941 roku powtarzał jak mantrę: “potrzeba sprawniejszych metod eksterminacji”. I wtedy pojawił się Cyklon B i ten szczególny rodzaj łaźni – czyli komory gazowe.

 

Wideo: Materiał Małgorzaty Ziętkiewicz z obozu w Auschwitz

  

W niedzielę o godz. 18 na antenie Polsat News emisja filmu dokumentalnego Małgorzaty Ziętkiewicz “Auschwitz. Piekło na ziemi”, a w nim rozmowy m.in. z byłym więźniem Auschwitz Bogdanem Bartnikowskim i Andrzejem Kacorzykiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

bia/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment