imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Burze nad Polską. Ponad 5 tys. zgłoszeń, uszkodzony dąb Bartek

rcnpmbe6mrj1jtqxhursi3f7rhgz73uq.jpg


– Do godz. 22 odnotowano 5130 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej z nich było w woj. łódzkim – 1140, małopolskim – 960, mazowieckim – 720, wielkopolskim – 610, kujawsko-pomorskim – 320, śląskim – 305, warmińsko-mazurskim – 260, dolnośląskim – 235, opolskim – 200 i świętokrzyskim – 170 – przekazał rzecznik straży pożarnej.

 

Najwięcej uszkodzeń w Łódzkiem

W wyniku burz uszkodzonych zostało 120 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej w woj. łódzkim – 75.

 

W wyniku obrażeń odniesionych po przejściu burz troje dzieci zostało hospitalizowanych. Podczas ewakuacji obozu harcerskiego (w woj. świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim) jedno dziecko skręciło nogę, a drugie przerażone burzą także zabrano do szpitala. Z kolei w woj. mazowieckim w miejscowości Bogate (powiat przasnyski) spadający konar złamał dziecku nogę. Strażacy w sumie ewakuowali 13 obozów harcerskich – tylko na samej Warmii i Mazurach prawie 400 harcerzy.

 

Ponad 100 tys. odbiorców bez prądu

Bez prądu pozostaje 104 045 odbiorców. Najwięcej z nich jest w woj. łódzkim (48 783), mazowieckim (41 081) oraz warmińsko-mazurskim (6110) – poinformował dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. To dane z godz. 21.

Dąb Bartek uszkodzony

Silny wiatr towarzyszący burzom uszkodził koronę Bartka, około 700-letniego dębu z Zagnańska (woj. świętokrzyskie). Odłamał się kilkumetrowy fragment jednego z konarów.

 

Jak poinformował Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk złamał się konar, rosnący po stronie wschodniej.

 

– Bardzo silny wiatr odłamał konar w wierzchołkowej części mierzący około 8-9 metrów. Leśnicy częściowo zdjęli konar na ziemię. Prace będą dokończone jutro – poinformował nadleśniczy.

 

ZOBACZ: Po ulewie w powiecie krakowskim ponad 660 interwencji straży. Ulewy przeszły także nad Śląskiem

 

Zaznaczył, że każdy uszczerbek w postaci złamania konaru jest sporą stratą dla drzewa. – Ekspertyzy wykonane w ramach projektu ochrony drzewa wskazują, że system zabezpieczających podpór drzewa i wiązań w obrębie korony Bartka jest wystarczający. Badania wskazały, że właściwa jest też statyka drzewa. Niestety tak silne podmuchy wiatru, jakie występowały dzisiaj w naszym regionie, mogą uszkodzić nawet tak witalne drzewo, jakim jest Dąb Bartek – podkreślił leśniczy.

 

Obecnie niższe partie drzewa są zabezpieczone 15 podporami. – Dzisiejsza sytuacja będzie na pewno przedmiotem naszych analiz. Ocenimy, jaki wpływ na Bartka będzie miało wyłamanie tego konaru – dodał leśnik.

Król Puszczy Świętokrzyskiej

Dąb Bartek jest nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej. Ocenia się, że ma około 700 lat. Mierzy prawie 30 metrów, a jego obwód pnia na wysokości 1,30 metra to 10,90 m. 3 czerwca 1991 r. drzewo zostało poważnie uszkodzone w wyniku uderzenia pioruna.

 

W skutek wichury poważnie ucierpiała także m.in. wiekowa wierzba płacząca będąca jednym z symboli Parku Miejskiego w Kielcach.

 


W piątek w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia o upałach i burzach z gradem. Obecnie front burzowy przechodzi przez kolejne województwa. Instytut prognozuje, że burzom lokalnie towarzyszyć będą ulewne i nawalne opady deszczu sięgające od 30 mm do 60 mm, a także porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami spadnie również grad.


ac/PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment