imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Bronisław Komorowski uderzył w Lewicę. Mówił o zagrożeniu dla koalicji

6zp2fve74rfo21u6cf1349oiru8u68zw.jpg


W sobotnich “Prezydentach i Premierach” w Polsat News gościli Bronisław Komorowski, Leszek Miller i Waldemar Pawlak. Jednym z tematów była kwestia liberalizacji prawa dotyczącego przerywania ciąży.

Bronisław Komorowski o Lewicy. “Stała się radykałem”

Były prezydent w mocnych słowach skomentował ataki polityków Lewicy w kierunku marszałka Szymona Hołowni, którego oskarżają o opóźnianie procesu legislacyjnego. Lider Polski 2050 zdecydował, że projekty KO, Lewicy i Trzeciej Drogi będą omawiane w Sejmie 11 kwietnia, czyli między pierwszą a drugą turą wyborów samorządowych.

 

– Nie ma nic gorszego dla koalicji niż publiczny spór, niż wzajemne atakowanie się. Dzisiaj z marszałka Hołowni robi się “czarnego luda”, a on jest dosyć umiarkowanych poglądów – zaczął Komorowski.

 

ZOBACZ: Anna Maria Żukowska nie gryzła się w język. Ostry wpis o Szymonie Hołowni

 

Jak dodał, “pewnym zagrożeniem dla każdej koalicji są radykałowie, (…) a szczególnie niebezpieczni są radykałowie, którzy nie uzyskali satysfakcjonującego wyniku wyborczego”. – Takim radykałem stała się Lewica, która poprzez takie bardzo wyraziste stanowisko i świadomość dzielenia koalicji próbuje nadrobić nienajlepszy wynik wyborów październikowych – ocenił.

 

– Co to za dziwne zjawisko, fundować Polakom i Polkom w wyborach samorządowych kwestię aborcji jako problem numer jeden. To jest według mnie lekceważenie idei samorządności, która zajmuje się konkretnymi obszarami naszego życia – dodał Komorowski.

Waldemar Pawlak: Radykalizmy biorą górę nad zdrowym rozsądkiem

Na wysoką temperaturę debaty wokół prawa aborcyjnego zwrócił uwagę również były premier Waldemar Pawlak. – Widać, że tu radykalizmy z jednej i drugiej strony biorą górę nad zdrowym rozsądkiem – powiedział.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia o projektach ws. aborcji. Przerywały mu aktywistki Strajku Kobiet

 

Były premier z ramienia PSL odniósł się także do pomysłu Trzeciej Drogi, by zorganizować w sprawie zmian w prawie dotyczącym terminacji ciąży referendum. – Warto przedstawić dobrze przygotowane pytania, które mogłyby odpowiadać trzem postulatom – zaznaczył.

Leszek Miller o liberalizacji prawa aborcyjnego: Nie będzie załatwiona szybko

Z kolei były premier Leszek Miller, który rządził jako polityk SLD, tłumaczył zachowanie polityków i polityczek Lewicy chęcią zadowolenia elektoratu. – Lewica czuje oddech coraz bardziej rozgoryczonych kobiet, którym w trakcie kampanii wyborczej kandydaci obiecali, że sprawa aborcji będzie załatwiona szybko. Pomylili się – stwierdził.

 

Zdaniem Millera sprawa liberalizacji prawa aborcyjnego “nie będzie załatwiona szybko“. – Nawet jeżeli 11 (kwietnia – przyp. red.), jak obiecuje pan Hołownia, projekty trafią do komisji (…), to, według mnie, przy tym składzie Sejmu, żadna ustawa, która satysfakcjonowałaby Lewicę i kobiety ze Strajku Kobiet nie zostanie uchwalona – ocenił.

 

ZOBACZ: Konwencja Lewicy. Padła deklaracja ws. przerywania ciąży. “W tej kadencji”

 

Jednocześnie przyznał, że rząd może wprowadzić działania, które sprawią, że lekarze nie będą korzystali z tzw. klauzuli sumienia: – Nie może być tak, że sobie panowie, którzy uważają, że są w konflikcie, powiadają, że: “nie, nie, nie… my aborcji nie robimy”. Te czasy się skończyły – powiedział były premier.

 

W piątek Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, a także minister zdrowia Izabeli Leszczyny, “aby przedstawili odpowiednim instytucjom i osobom odpowiednie wytyczne, zgodnie z którymi np. w przypadku odmowy uzasadnionej terminacji ciąży szpital straci kontrakt z NFZ“.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment