imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Bon turystyczny w ferie zimowe 2023: Do kiedy jest ważny? Gdzie go wykorzystać?

0006DG2MU56HXAK2-C429.jpg


Polski Bon Turystyczny, czyli świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnościami, jest automatycznie przyznawane wszystkim, którzy są uprawnieni do pobierania 500+. Działa od lipca 2020 roku i zostało wprowadzone, by wesprzeć branżę turystyczną po lockdownach z powodu pandemii koronawirusa, ale także by umożliwić mniej zamożnym rodzinom wyjazd z dziećmi na wakacje czy ferie.

Bon turystyczny można realizować na terenie całej Polski. Zapłacimy nim za usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, ale także za wejścia do parków rozrywki, muzeów i innych atrakcji, które nie wymagają noclegu. Opłacimy nim także zorganizowane kolonie lub zielone szkoły. Lista obiektów, w których można wykorzystać bon, znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Po zmianie przepisów bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2023 roku. Według danych ZUS przyznano 4,3 mln bonów, z czego aktywowano 3,7 mln do końca 2022 roku. Osoby, które jeszcze nie wykorzystały bonu, mogą zrobić to w czasie zimowej przerwy. 16 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe, które w dwutygodniowych turach potrwają do 26 lutego.

Planując ferie w górach, nad morzem czy na Mazurach warto sprawdzić listę hoteli i obiektów noclegowych, które honorują bon turystyczny. W całej Polsce jest 31 500 takich miejsc.

Świadczenia nie trzeba wykorzystywać tylko na wyjazdy z noclegiem. Można zapłacić nim także za inne atrakcje, które umilą dzieciom i młodzieży zimową przerwę od nauki. Czas ferii to dobra okazja, by skorzystać aktywnie z różnych rozrywek nawet zostając w mieście.

Park Wodny w Krakowie na ferie przygotował mnóstwo wodnych atrakcji. W ofercie znajdują się strumienie wodne, hydromasaże, dzikie źródła i dzika rzeka, tęczowa ścieżka, 10 zjeżdżalni wodnych w tym jedna najdłuższa w Polsce i 8 jacuzzi.

Jednak, by wykorzystać bon turystyczny w Parku, trzeba spełnić pewne warunki: zakupić bilety bez limitu czasu do hali basenowej i minimum jeden kupon gastronomiczny o wartości 30 zł oraz opcjonalnie dostęp do strefy zewnętrznej Stacja Parkowa.

Jeśli nie park wodny, to może termy? Warto się tam wybrać i skorzystać z całorocznych zjeżdżalni, stref zabaw i innych atrakcji. Temperatura wody w basenach jest bardzo przyjemna dzięki wykorzystaniu wody pochodzącej z głęboko położonych źródeł geotermalnych. Kąpiele w wodach termalnych doskonale relaksują po wędrówkach górskich czy narciarskim szaleństwie. Do dyspozycji gości udostępnione są baseny termalne z wodą o temperaturze od 34°C do 40°C, a także sauny i spa. To doskonałe miejsca dla rodzin z dziećmi. Termy, które honorują bon turystyczny to: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, Termy Gorący Potok w Szaflarach, Termy Chochołowskie.

Na Śląsku, w chorzowskiej Legendii można spędzić Magiczne Ferie w Jamie Bazyliszka. Dzieci mogą skorzystać z tej oferty codziennie od 16 do 29 stycznia. Zaplanowano różne warsztaty, animacje, bal przebierańców, wyprawę za kulisy Bazyliszka i inne aktywności. Co ciekawe, można tam udać się razem z dzieckiem, ponieważ przygotowano miejsce do pracy zdalnej i możliwość zostawienia dzieci pod opieką.

W Katowicach można udać się do Bajki Pana Kleksa i za bilety dla całej rodziny zapłacić bonem. Interaktywna ekspozycja, która się tam znajduje, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-12 lat. Dodatkowo otrzymujemy voucher gastronomiczny. W Bajce dzieci bawią się bez limitu czasu, a dodatkowo można skorzystać z pracowni artystycznej, gdzie własnoręcznie wykonuje się zakładki do książek, statek piracki lub naszyjnik z bursztynu.

W województwie świętokrzyskim warto udać się do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego JuraPark. Pierwszy w Polsce park dinozaurów oferuje wiele atrakcji. Specjalnie na ferie działa tam Szwajcaria Bałtowska, czyli stacja narciarska z 5 trasami i szkółką narciarską. Do końca lutego będzie jeszcze otwarta Wioska Świętego Mikołaja. Nie zabrakło również lodowiska.

Ferie można spędzić także w tropikach. Park Suntago zaprasza na zjeżdżalnie Surf Art i rzekę przygód. Suntago Wodny Świat to tropikalny park wodny, część ogromnego kompleksu Park of Poland we Wręczy na Mazowszu. W strefie Jamango Wodna Dżungla znajduje się aż 300 żywych palm, co jest ciekawą atrakcją w środku zimy. Dla turystów dostępne są 32 zjeżdżalnie, basen z falami, saunarium, spa, a także oferta gastronomiczna.

Gry terenowe, ognisko, seans bajkowy i liczne aktywności zimowe dla dzieci przygotował Kompleks rozrywkowy Julinek Park. Julinek to miejsce, które znajduje się 30 km od Warszawy, w Puszczy Kampinoskiej. Przygotowano specjalne pakiety, które obowiązują w weekendy od 13 stycznia do 26 lutego. Ośrodek zaprasza też do udziału w warsztatach kulinarnych, malarskich i akrobacji cyrkowych.

Na Mazowszu działa Farma Iluzji. Jest to park o charakterze rozrywkowym i edukacyjnym. Atrakcje dla całej rodziny przygotowane są tak, że łączą się z faktami naukowymi i doświadczeniami. Wszystko oparte jest w kontekście iluzji. Spacerując po terenie Farmy, odkryjemy Latającą Chatę Tajemnic, Zakręcony Domek, Chatę Olbrzyma i wiele innych ciekawych obiektów architektonicznych łączących naukę i zabawę.

Centralna Polska oferuje także zabawę w zadaszonym, największym rodzinnym parku rozrywki w Europie. Mandoria Miasto Przygód znajduje się w Rzgowie w województwie łódzkim i zaprasza na ferie. Bawić można się na roller coasterach, karuzelach, w drewnianym placu zabaw, na jedynej w Polsce rzece pod dachem, w lustrzanym labiryncie i na wielu innych atrakcjach.

W Toruniu dzieci mogą wybrać się na warsztaty w Piernikarni Starotoruńskiej. W ofercie jest oczywiście wypiekanie swojego piernika i spacer z przewodnikiem po starym mieście. Na zakończenie uczestnicy otrzymują dyplom.

Kids Arena Szczecin oferuje wejście do parku rozrywki na cały dzień i ofertę restauracyjną w ramach wykorzystania bonu. Dzieci mogą bawić się w trzynastometrowym małpim gaju i skorzystać z 99 atrakcji pod opieką animatorów. W Kids Arenie odbywają się także warsztaty, spektakle i koncerty.

We Władysławowie można wybrać się do Muzeum Iluzji. Wystawa poświęcona jest iluzjom optycznym. Dostępne do zwiedzania w pakiecie jest także muzeum motyli. Dzieci mogą tam wykonywać różne doświadczenia i połączyć zabawę z nauką.

Klaudia Katarzyńska


Source link

Leave a Comment