imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania

waj42kccphj2yrxnic7cs5d5r72a997c.png


Miałem dziś cały szereg bardzo ważnych spotkań. Pierwsze z przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, następnie z przewodniczącym zgromadzenia ogólnego i teraz przed chwilą skończyło się spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ – powiedział Andrzej Duda. – Wszystkie spotkania bardzo ważne, omawialiśmy bieżące tematy związane, m.in. z rozwojem Polski i naszej części Europy – dodał.

Andrzej Duda w USA

– Sekretarz generalny pytał mnie o moją ocenę sytuacji na Ukrainie, więc mówiłem, jak to w tej chwili widzę. Podkreślałem bardzo mocno, że musimy uczynić wszystko, żeby Rosja nie wygrała wojny na Ukrainie. To – w moim przekonaniu – najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na tych krajach, które nazywają siebie wolnym, demokratycznym światem – tłumaczył prezydent. 

 

Podczas rozmowy z dziennikarzami Andrzej Duda wspomniał, że jednym z tematów, które były poruszane na odbytych przez niego spotkaniach, była także kwestia uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce. Wspomniał również, że był poruszany temat Strefy Gazy oraz Polaka – Damiana Sobola – który zginął wraz z innymi wolontariuszami w izraelskim ataku na konwój pomocy humanitarnej. 

Andrzej Duda o spotkaniu z Donaldem Trumpem. “To normalna praktyka”

Przedstawiciele polskich mediów pytali Andrzeja Dudę o spotkanie z byłym prezydentem USA i aktualnym kandydatem na to stanowisko  Donaldem Trumpem. – Prezydenci spotykają się ze swoimi kolegami, zwłaszcza tymi, którzy kiedyś sprawowali urzędy prezydenckie w swoich krajach. To jest normalna praktyka, nie ma w tym nic nadzwyczajnego – ocenił Duda. 

 

– Prezydenci podczas swoich wizyt zagranicznych spotykają się z różnymi politykami. To jest normalne, że jeżeli jakieś państwo ma dobre stosunki z innym krajem, to chce, żeby te relacje były jak najlepsze z przedstawicielami różnych stron sceny politycznej – dodał. 

 

Zostałem zaproszony przez pana Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania, więc to naprawdę zupełnie prywatna wizyta, zupełnie prywatne zaproszenie. Współpracowaliśmy razem przez cztery lata, znamy się, jesteśmy w dobrych relacjach i to jest po prostu prywatne spotkanie w związku z moją obecnością w Nowym Jorku – przekazał i dodał, że jest to “bardzo miłe zaproszenie”.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Trump? Departament Stanu komentuje

 

Pytany przez dziennikarzy o tematy, jakie będzie poruszał z Trumpem przyznał, że będą to kwestie współpracy. – Kiedyś na pewno będziemy wspominali te momenty, w których razem działaliśmy, ale my się po prostu znamy jako ludzie, jako dwóch – no mogę powiedzieć w jakimś sensie – przyjaciół – powiedział Duda. 

 

– Nigdy nie rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem na temat mojej propozycji podniesienia wydatków państw NATO na obronność z 2 do 3 proc. PBK, ale myślę, że jego nastawienie będzie tu pozytywne – zapewnił. 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment