imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Afera “Pfizergate”. Mąż szefowej KE skorzysta na unijnych dotacjach na badania mRNA

covid-6161617_960_720.jpg


Czarne chmury zbierają się nad przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen z uwagi na korzyści, jakie w aferze „Pfizergate” ma odnieść jej mąż.

Włoska europosłanka Francesca Donato domaga się wyjaśnień w związku z ewidentnym konfliktem interesów wynikającym z przyznania przez Komisję Europejska dotacji, której beneficjentem ma być firma biotechnologiczna, w której kierowniczą funkcję sprawuje mąż szefowej KE, Ursuli von der Leyen. Sprawę nagłośnił włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana.

Środki na badania nad mRNA a niejasne powiązania szefowej KE

Komisja Europejska przeznaczyła kwotę 320 mln euro na badania nad terapiami genowymi mRNA. Środki te mają trafić do Uniwersytetu w Padwie, gdzie zasilą jeden z projektów badawczych. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie to, że bierze w nim udział firma, gdzie mąż szefowej KE, Heiko von der Leyen sprawuje jedną z kierowniczych funkcji. Zasiada on także w radzie nadzorczej firmy, która planuje jej strategię budżetową.

Powiązania te powodują, że maż obecnej szefowej KE, a dokładnie jego firma, skorzysta na udzielonej uczelni dotacji poprzez sam fakt, że w ramach projektu będzie ona prowadzić tam badania. Wyjaśnień w sprawie od Ursuli von der Leyen domaga się włoska eurodeputowana Francesca Donato.

Wniosek o przesłuchanie von der Leyen

Europarlamentarzystka poinformowała za pośrednictwem Twittera o wysłaniu do szefowej komisji covidowej listu, w którym zwraca się z prośbą o niezwłoczne, publiczne przesłuchanie Ursuli von der Leyen aby wyjaśnić wszelkie niejasne aspekty Pfizergate.

Eurodeputowana przypomniała o aferze jaka wybuchła w związku z prywatną wymianą wiadomości przez von der Leyen i szefa Pfizera, która miała miejsce podczas negocjacji kontraktów na zakup „szczepionek” covidowych. Dodała także o faktach, jakie miały miejsce ostatnio we Włoszech oraz Grecji, gdzie mąż przewodniczącej KE dyrektor medyczny Orgenesis International Inc., Heiko von der Leyen wszedł do zarządu konsorcjów oraz fundacji, które zarządzają częścią narodowych funduszy RRNP przeznaczonych na rozwój technologii mRNA.

Francesca Donato przypomniała także iż Fundusz Odbudowy miał być jedynie tymczasowym instrumentem służącym pobudzeniu gospodarczemu i zaznaczyła, że jest to największy finansowany kiedykolwiek pakiet w Europie. Podkreśliła, że jest nieetyczne, aby udział w zarządzaniu tymi ogromnymi pieniędzmi miał maż aktualnie urzędującej szefowej Komisji Europejskiej. Dlatego też włoska eurodeputowana domaga się, aby zwołana została Komisja Specjalna ds. Covid w celu przesłuchania Ursuli von der Leyen.


Source link

Leave a Comment