Strona główna > Świat > 10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach 10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach a303 Świat 0
Co roku świat wydaje na wojny prawie 1,7 triliona dolarów, z czego tylko w 2016r. 375 miliardów przeznaczono na sprzęt zbrojeniowy. W dzisiejszych czasach niezależnie czy chodzi o broń, czołgi, samoloty, pociski czy statki, każde państwo znajdzie dostawcę na produkt, który szuka. A dostawca nieźle na tym zarobi.
Poniżej przedstawiono listę 10 firm zbrojeniowych, które w 2016 osiągnęły najwyższe dochody ze sprzedaży swoich produktów. Dane pochodzą ze Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), zajmującego się analizą transakcji kupna i sprzedaży na rynku broni:
NR 1: Lockheed Martin.
Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 40,8 mld dolarów. Obecnie zatrudnia ponad 140 tys. pracowników na całym świecie. Ma siedzibę także w Polsce, gdzie zakupiła nasze największe zakłady lotnicze PZL Mielec, założone jeszcze przed wojną w 1938r. Producent słynnych samolotów wielozadaniowych F-16 oraz F-35, które mają je zastąpić. W 2017 tylko na sprzedaży systemu antyrakietowego THAAD do Arabii Saudyjskiej koncern zarobił 15 miliardów dolarów.
NR 2: Boeing.
Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 29,5 mld dolarów. Najczęściej kojarzy się z samolotami pasażerskimi, jednak Boeing od lat działa również w branży zbrojeniowej. Przykładowo, w trakcie II Wojny Światowej jego zakłady, zatrudniające już wtedy ponad 40 tys. pracowników, produkowały głównie bombowce. Część z nich okryła się nawet niechlubną chwałą, tak jak Boeing B-29 zrzucające bomby na Hiroszimę i Nagasaki. Aktualnie firma odczuwa dotkliwie konkurencję ze strony Airbusa. Jej sytuację miał poprawić B787 Dreamliner, z ceną 150 mln dolarów za sztukę, który jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei.
NR 3: Raytheon.
Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 22,9 mld dolarów. W 2017 koncern podpisał umowę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na dostawę 100 amerykańskich pocisków GEM-T z ceną 4,3 mln dolarów za sztukę. Firma zatrudnia prawie 80 000 osób na całym globie. Produkuje systemy obrony powietrznej i antybalistycznej, m.in. Patriot, do którego kupna przymierza się nasz kraj.
Nr 4: BAE Systems.
Firma brytyjska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 22,8 mld dolarów. Koncern posiada swoje placówki w 40 krajach, także w Polsce gdzie wraz z Solarisem współpracuje przy produkcji hybrydowych napędów elektrycznych do autobusów. Poza sprzętem dla cywilów, w asortymencie jego produktów znajdzie się także broń nuklearna oraz bomby kasetowe, dla których część krajów domaga się wprowadzenia zakazu ich używania ze względów humanitarnych. W styczniu tego roku firma zaproponowała Amerykańskiej Marynarce Wojennej zakup broni mikrofalowej zdolnej do obezwładniania systemów elektronicznych samolotów i śmigłowców, a nawet bezzałogowych pojazdów podwodnych.
NR 5: Northrop Grumman.
Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016 wyniosła 21,4 mld dolarów. Ten największy producent okrętów na świecie, poza statkami i branżą zbrojeniową zajmuje się także astronautyką i aeronautyką. W ostatnim czasie przejął firmę Orbital ATK produkującą rakiety kosmiczne i satelity do zastosowań wojskowych i komercyjnych. Dzięki tej transakcji koncern ma nadzieję na opracowanie nowych modeli pocisków wyposażonych w systemy rakietowe.
NR 6: General Dynamics.
Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016 wyniosła 19,2 mld dolarów. Na swoim koncie ma dostawę pierwszej w historii amerykańskiej armii łodzi podwodnej (SS-1) w 1900r. Wiele lat później koncern zajmował się produkcją F-16, obecnie oferowanych przez Lockheed Martin. Obecnie firma produkuje głównie sprzęt dla wojsk lądowych i marynarki wojennej. W najbliższym czasie planuje zainwestować 2 miliardów dolarów w swoje stocznie w związku ze zwiększonymi zamówieniami ze strony amerykańskiej armii.
NR: 7 Grupa Airbus.
Konsorcjum europejskie z główną siedzibą w Holandii i sprzedażą w 2016 w wysokości 12,5 mld dolarów. Firma zatrudnia ok. 50 tys. pracowników w różnych krajach Europy oraz… w Chinach! Poza samolotami cywilnymi koncern działa także od lat 90-tych w branży wojskowej, produkując głównie powietrzne tankowce oraz samoloty transportowe. Obecnie ma spore kłopoty z powodu zarzutów korupcyjnych w Wielkiej Brytanii.
NR: 8 BAE Systems (spółka córka)
Firma amerykańska, ze sprzedażą w 2016 za 9,3 mld dolarów.
NR: 9 L3 Technologies
Firma amerykańska, ze sprzedażą w 2016 za 8,9 mld dolarów.
Nr: 10 LEONARDO
Firma włoska, ze sprzedażą w 2016 za 8,5 mld dolarów.
USA, USA!
Powszechnie wiadomo, że Stany Zjednoczone są jednym z głównych graczy w branży zbrojeniowej. Jednak powyższe dane jednoznacznie wskazują na ich pozycję lidera. Na 10 największych firm w tym przemyśle 7 jest amerykańskich. 3 z nich zajmuje pierwsze pozycje rankingu.
Biorąc pod uwagę ranking SIPRI przedstawiający nie 10, lecz 100 największych firm zbrojeniowych w 2016r., okazuje się, że na amerykańskie koncerny przypada 58% zysku całej branży, tj. 217 mld dolarów.
3 pozostałe firmy z pierwszej dziesiątki to firmy europejskie.
W rankingu 100 największych firm zbrojeniowych pierwszy rosyjski koncern, United Aircraft Corporation, pojawia się dopiero na 13 pozycji.
Warto dodać, że w zestawieniu nie uwzględniono przedsiębiorstw chińskich ze względu na brak wiarygodnych dla nich wyników sprzedażowych. Jednak biorąc pod uwagę wzrost wydatków tego kraju na sprzęt zbrojeniowy (prawie trzykrotny od 2002) oraz inne informacje związane z tą branżą, można założyć, że w pierwszej dziesiątce rankingu SIPRI znalazłyby się dwie chińskie firmy: lotnicza AVIC oraz Norinco, znana z produkcji samochodów i motocykli dla cywilów oraz materiałów wybuchowych, broni i amunicji na potrzeby armii.
Tłum. Xebola
Opracowano na podstawie:
www.visualcapitalist.com/
https://www.sipri.org/
Źródło polskie: https://xebola.wordpress.com