imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną. Sejm zdecydował

h724sjy5nx8whdqcvk52gaem2ravoveg.jpg


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżono cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów i przedsiębiorców. Nowela wprowadza również składkę solidarnościową od ekstra zysków spółek węglowych za 2022 rok.

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, przeciw było pięciu posłów, wstrzymało się od głosu 10 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

 

O co chodzi?

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje między innymi:

 

– zwiększenie rocznego limitu zużycia prądu objętego zamrożeniem cen z 2000 kWh do 3000 kWh dla gospodarstw domowych 2600 kWh do 3600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i z 3000 kWh do 4000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników;

 

–  obniżenie ceny maksymalnej na energię m. in. dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw i tzw. odbiorców wrażliwych do poziomu 693 zł/MWh;

 

ZOBACZ: “Ustawa Kamilka” przegłosowana przez Sejm

 

– objęcie dużych spółek węglowych składką solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r., co pozwoli na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

 

Nadmiarowe dochody to takie, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych czterech lat. Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc., a środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Limity do wykorzystania w tym roku

Nowe limity będą do wykorzystania w tym roku, nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy – przekroczył dotychczasowy limit.

ac/ Polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment