imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Znamy laureatów konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”

DOC.20211221.41165190.35926069_1_crop_300x168_6fd86cdf_CPO.jpg


“Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” – logo

Poznaliśmy laureatów konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, który Polska Agencja Prasowa zorganizowała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Na konkurs nadesłano aż 189 prac.

Wyniki ogłoszone zostały w poniedziałek, 20 grudnia, podczas uroczystej konferencji, która odbyła się w siedzibie PAP. Uczestnicy łączyli się z naszym Centrum Prasowym online. Wydarzenie było transmitowane na stronie Serwisu Samorządowego PAP i oglądało je 200 osób. Relację wideo znajdziecie Państwo poniżej.

„Zwycięzcy to autorzy prac, w których najlepiej  – zdaniem naszego jury – zostały zaprezentowane zagadnienia, związane z obrotem gotówkowym i bezgotówkowym oraz rolą Narodowego Banku Polskiego w tym zakresie” – mówili prowadzący konferencję dziennikarze PAP, Anna Piotrowska i Mateusz Kicka.

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: dorośli pracujący z dziećmi i młodzieżą, uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie szkół podstawowych. Młodsi uczestnicy nadesłali m.in.: wiersze, komiksy, prezentacje, plakaty, filmy, audycje, zdjęcia szkolnych wystaw, gry planszowe i terenowe. Dorośli przesłali scenariusze lekcji oraz projekty autorskich pomocy dydaktycznych.

W kategorii dorosłych pracujących z dziećmi trzecie miejsce zajęła Bogumiła Borek z Kielc za scenariusz lekcji dla uczniów szkoły średniej pod hasłem „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”. Drugie miejsce przyznano Agnieszce Sławińskiej z Sochaczewa, która również przygotowała scenariusz lekcji dla szkoły ponadpodstawowej.

Pierwsze miejsce zajęła pani Grażyna Modrzewska z Ostródy. Jej scenariusz lekcji dla uczniów  szkoły średniej „Strony pełne faktów, czyli bankowe zmagania o kolejne wyzwania” został najwyżej oceniony przez jury konkursu.

Serwis Samorządowy PAP

„Mój scenariusz opracowałam na zasadzie lekcji wirtualnej. Uczniowie wchodzą do sali i dowiadują się, że dzisiaj na zajęciach odwiedzą Narodowy Bank Polski i dzięki temu będą rozwiązywać zadania i szyfry. Ich lekcja będzie kreatywnym poznawaniem tego banku. Celem było też to, żeby uczniowie sami pracowali i sami dochodzili do tej wiedzy” – powiedziała Grażyna Modrzewska podczas uroczystej konferencji.

W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych miejsce trzecie zajęła Dominika Dudzińska z Miejskiej Górki za komiks „Tajemniczy papierek z przeszłości”. Drugie miejsce przypadło Nikoli Puskarczyk z  Chrzanowa, która stworzyła film edukacyjny „Bankowość to nie nowość”.

Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazła się Michalina Moszyńska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, która zgłosiła do konkursu swój film edukacyjny.

„W zasadzie chciałam zamieścić cały temat konkursu w jednym, krótkim filmiku i myślę, że mi się to udało poprzez informacje, znalezione na stronie Narodowego Banku Polskiego. Połączyłam to w jedną całość i przedstawiłam od początku, jak wyglądały płatności kiedyś, a jak wyglądają teraz. Pokazałam całą ich drogę” – wyjaśniła Michalina.

Laureaci konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” w kategorii najmłodszej, obejmującej uczniów szkół podstawowych, okazali się niezwykle kreatywni. Trzecie miejsce zajął Stefan Żukowski ze Szkoły Podstawowej im. Zakonu Pijarów w Warszawie, który stworzył grę planszową „Płacę gotówką i bezgotówkowo”. Drugie miejsce uzyskała Weronika Kozerska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, która nadesłała animację komputerową. Główną rolę gra w niej plastelinowy ludzik, który prowadzi widza przez historię polskiego pieniądza.

Pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych zajęły Natalia Tarkowska i Izabela Zięba ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarosławiu, które samodzielnie zrealizowały film o bankowości. Jego głównymi postaciami są dwa ludziki z plasteliny.

„Chciałyśmy pokazać dwóch mężczyzn, którzy mają odmienne zdanie: jeden jest za gotówkową, a drugi bezgotówkową formą płatności. Chciałyśmy przedstawić funkcje Narodowego Banku Polskiego oraz argumenty po stronie płatności gotówkowej i bezgotówkowej” – tłumaczyły podczas konferencji.

Jury uznało, że praca Natalii i Izabeli jest „dobrym połączeniem fajnego przekazu z konkursem” oraz „bardzo ciekawą, pracochłonną i urozmaiconą formą”.

W konkursie „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” za zajęcie pierwszego miejsca uczniowie szkół podstawowych otrzymali nagrody w wysokości 1000 zł, drugiego miejsca 750 zł, zaś trzeciego – 500 zł. W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych nagrodą za pierwsze miejsce było 1500 zł, za drugie 1200, a za trzecie 750 zł. Dla dorosłych za zdobycie pierwszego miejsca przewidziano 2000 zł, drugiego 1500 zł, a za trzecie 1000 zł.

Najlepsze prace, które nadeszły na konkurs, zostaną opublikowane na podstronie: https://samorzad.pap.pl/kategoria/wiem-jak-w-banku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Source link

Leave a Comment