Wyszarpały to zwycięstwo! Siatkarski rollercoaster w meczu Polek

Premierowa odsłona meczu Polski z Serbią była bardzo jednostronna. Polki szybko zaczęły budować przewagę (7:3), która w środkowej części seta osiągnęła poważne rozmiary (11:4, 19:10). Rywalki sprawiały wrażenie zagubionych, popełniały błędy, a polskie siatkarki punktowały w ataku, utrzymując koncentrację na przestrzeni seta. W końcówce różnica doszła do dziesięciu oczek – po ataku Anny Fiedorowicz było 22:12. W ostatniej akcji seta Serbki dotknęły siatki (25:13).

Drugą odsłonę dobrze rozpoczęły Polki (3:0), ale później do głosu doszły rywalki, które popisały się serią wygranych akcji (3:5). Dobra gra reprezentacji Serbii nie trwała jednak długo. Od stanu 8:10 inicjatywę przejęły Polki, które najpierw odrobiły straty, a następnie odskoczyły przeciwniczkom (12:10, 16:11). Końcówka to koncert gry biało-czerwonych, które pewnie zmierzały po wygraną. Przypieczętował ją błąd Serbek w ataku (25:13).

W trzecim secie, podobnie jak w poprzednim, obie drużyny toczyły ze sobą wyrównaną walkę na początku (10:10). Serbki dobrze prezentowały się w polu serwisowym i poprawiły skuteczność w ataku. W końcówce był remis 19:19, ale cztery kolejne akcje wygrała Serbia, dwukrotnie punktując blokiem (19:23). Polki jeszcze złapały kontakt (22:23), ale dwa kolejne punkty dla Serbek oznaczały koniec seta (22:25).

Początek czwartej partii nieudany dla Polek. Sonja Danilovic sprawiła sporo kłopotów swoimi zagrywkami i wynik wyraźnie się rozjechał (2:7). Serbki wyraźnie się rozkręciły i utrzymywały przewagę. Przy stanie 11:16 trener poprosił o czas, a po nim Polki wygrały trzy kolejne akcje (14:16). Biało-czerwone walczyły, nie były jednak w stanie złapać kontaktu z rywalkami. Serbskie siatkarki punktową serią od stanu 18:20 do 18:24 właściwie rozstrzygnęły seta. Brakujący punkt dał im błąd polskich siatkarek (19:25).

A więc tie-break! W nim wyrównana walka na początku, ale przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miała Serbia (6:8). Polki nie rezygnowały, po ataku Martyny Podlaskiej uzyskały przewagę (10:9) i kontynuowały dobrą serię przy zagrywkach Aleksandry Walczak (12:9). Trzy ataki w aut i rywalki wyrównały… Końcówka przyniosła sporo emocji. Anna Fiedorowicz zaserwowała po taśmie asa, który dał piłkę meczową, a po chwili błąd Serbek po polskim bloku zakończył rywalizację (15:13).

Najwięcej punktów: Martyna Podlaska (21), Anna Fiedorowicz (15), Agata Milewska (14), Zofia Sobanty (14), Rozalia Moszyńska (12) – Polska; Sonja Danilovic (14), Simona Mateska (13), Djurdja Stanojevic (11) – Serbia.

W kolejnych meczach grupy D reprezentacja Polski zagra ze Stanami Zjednoczonymi (sobota 5 sierpnia, godzina 21.00) oraz z Japonią (niedziela 6 sierpnia, godzina 20.00). Mistrzostwa świata siatkarek U19 są rozgrywane w Chorwacji i na Węgrzech. W turnieju występują 24 drużyny podzielone na cztery grupy po sześć zespołów. Cztery najlepsze zespoły z każdej z grup awansują do 1/8 finału

Polska – Serbia 3:2 (25:13, 25:13, 22:25, 19:25, 15:13)

Polska: Agata Milewska, Zofia Sobanty, Anna Fiedorowicz, Rozalia Moszyńska, Aleksandra Walczak, Martyna Podlaska – Zuzanna Suska (libero) oraz Zofia Brzoza, Nadia Siuda, Amelia Dombrowska, Aleksandra Adamczyk, Karolina Feliks. Trener: Waldemar Kawka.
Serbia: Teodora Krickovic, Masa Kirov, Milica Vidacic, Sonja Danilovic, Simona Mateska, Jovana Antic – Lara Zigic (libero) oraz Djurdja Stanojevic, Dragana Korolija, Anastasija Ivkovic, Miona Tasic. Trener: Mirjana Musulin.