imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wybory korespondencyjne. Sejm przyspieszy głosowanie

pdd9mg4rt358rq1b4p2ssc1qfzixk9a4.jpg


Głosowanie nad uchwałą Senatu dot. specustawy o głosowaniu korespondencyjnym początkowo zaplanowane było w Sejmie na czwartek

Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który odrzucił we wtorek ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w środę po południu – dowiedziała się PAP od źródła w prezydium Sejmu.

Głosowanie nad uchwałą Senatu dot. specustawy o głosowaniu korespondencyjnym początkowo zaplanowane było w Sejmie na czwartek.

 

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródła w prezydium Sejmu, zostanie ono jednak przesunięte na środę po południu. Według harmonogramu o godz. 16 mają się odbyć głosowania, m.in. nad poselskim projektem noweli ustawy o drogach publicznych.

 

PiS stawia Porozumieniu ultimatum

 

Do odrzucenia sprzeciwu Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – o 1 głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Część posłów Porozumienia, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, zapowiedziała zgodnie z wcześniejszą oceną lidera ugrupowania Jarosława Gowina, że nie zagłosuje za odrzuceniem weta Senatu. Zdaniem Gowina przeprowadzenie wyborów w maju z uwagi na epidemię jest niemożliwe.

 

ZOBACZ: “Zostało kilkadziesiąt godzin, aby wygrał rozsądek”. Politolodzy zabrali głos ws. wyborów

 

Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział w poniedziałek, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują wbrew rekomendacji PiS, będą musieli opuścić klub PiS i rządzącą koalicję Zjednoczonej Prawicy.

 

Obecnie klub PiS liczy 235 posłów; spośród nich 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia – w którym nie ma jednomyślności w kwestii odrzucenia senackiego weta.

bia/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment