imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Wójt Lubaczowa: dzięki unijnym funduszom zrealizowaliśmy już projekty za 100 mln zł (wideoreportaż)

Kadr_0.jpg


Od 2007 r. licząca nieco ponad 9 tys. mieszkańców gmina Lubaczów zrealizowała kilkadziesiąt unijnych projektów o łącznej wartości prawie 100 mln zł. Gmina jest przykładem tego, że fundusze europejskie zmieniają lokalną rzeczywistość.

Gmina Lubaczów w woj. podkarpackim to kolejny samorząd, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu reportaży, w których pokazujemy, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.

„Od 2007 r. na terenie gminy Lubaczów udało się zrealizować kilkadziesiąt projektów z udziałem środków unijnych. Łączna kwota, jaką gmina pozyskała na te projekty to ok. 60 mln zł dofinansowania. Dokładając do tego wkład własny to są projekty na kwotę 100 mln zł” – powiedział wójt Lubaczowa Wiesław Kapel.

Wójt zwrócił uwagę, że przedsięwzięcia, na które udało się pozyskać unijne wsparcie dotyczyły wielu obszarów i były bardzo różnorodne. Wymienił tu m.in. projekty drogowe, rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, modernizację oczyszczalni ścieków, ale także inwestycje w edukację, w tym projekt, z którego jest szczególnie dumny – modernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej. 

Bolesław Dudyk, dyrektor wyremontowanej placówki zwrócił uwagę, że budynek powstał jeszcze w okresie PRL jako tzw. „szkoła 1000-latka”. 

„Wydawało się, że w niej nic nie można zmienić. Okazuje się, że udało się zmodernizować i wejścia, i ściany, i korytarze, i ubikacje. Zmiany są przeogromne” – zaznaczył dyrektor dodając, że jednym z elementów inwestycji była też budowa nowego skrzydła, z czterema pomieszczeniami, w którym mieści się przedszkole.    

„Śmiem twierdzić, że piękniejszych pomieszczeń jak w naszym przedszkolu aż do Rzeszowa nie znajdziecie” – zachwalał projekt dyrektor Dudyk.    

Wśród inwestycji, które zrealizowano dzięki unijnym środkom wójt Lubaczowa wymienił też inwestycje w zakresie pomocy społecznej, w tym nowo wybudowany Dom Pomocy Społecznej w Krowicy Dużej dla osób przewlekle chorych psychicznie. 

„To także inwestycje związane z rewitalizacją gminy, w tym m.in. budowa Kresowej Osady. Teraz realizujemy drugi etap rewitalizacji, a mianowicie przebudowę obiektów pokolejowych, historycznych w przestrzeni Baszni Dolnej, Baszni Górnej i miejscowości Tymce, także z wykorzystaniem do celów rekreacyjnych i turystycznych” – wyliczał Kapel. 

Zdaniem wójta, zrealizowane inwestycje nie tylko poprawiają komfort życia mieszkańców, ale też dają szanse na rozwój turystyki i dalszy rozwój całej gminy.

mp/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News
 


Source link

Leave a Comment