imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Obrońca Azowstalu po miesiącach rosyjskiej niewoli. Tak teraz wygląda

fdenphqb3z4a2rr8quydkfq2xvnogpa8.png


Żołnierze bronili się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu niemal do końca maja. Następnie, w większości ranni obrońcy, znaleźli się w niewoli rosyjskiej. W większości trafiali do obozów przejściowych na terenie okupowanych terenach.

 

Upadek Azowstalu pozwolił Rosjanom całkowicie przejąć miasto, zakłady były ostatnim punktem oporu.

 

Mychajło Dianow opuścił Azowstal po jego upadku, jako jeden z ostatnich obrońców. Mężczyzna był ranny. Tuż przed tym, jak Azowstal został zdobyty, świat obiegły m.in. jego zdjęcie z poważnie uszkodzoną ręką. 

 

Upadek Azowstalu

Rodziny obrońców, władze Ukrainy, media i światowi politycy powoływali się wówczas na te fotografie, jako dowody bardzo złego stanu zdrowia żołnierzy. 

 

ZOBACZ: Wymiana jeńców. Ukraina odzyskała obrońców Azowstalu, do Rosji trafił Wiktor Medwedczuk

 

Los obrońców pozostawał w dużej mierze nieznany, rodziny otrzymywały szczątkowe informacje lub miały z nimi bardzo ograniczony kontakt. 

Skutki rosyjskiej niewoli 

Stan żołnierza po miesiącach rosyjskiej niewoli ujawniło Ministerstwo Obrony Ukrainy.

 

Pokazało jego zdjęcia przed i po powrocie z niewoli. Zaznaczono, że może mówić o szczęściu, bo znalazł się w gronie tych, którzy przeżyli rosyjską niewolę. “Tak właśnie Rosja przestrzega zapisów Konwencji Genewskiej, tak właśnie kontynuuje hańbiącą spuściznę Nazizmu” – przekazano.

 

Na zdjęciach widać, że mężczyzna jest wręcz skrajnie wychudzony, ma też powiększony brzuch, charakterystyczny dla osób w takim stanie. 

 

Najprawdopodobniej żołnierz nie otrzymał odpowiedniej opieki medycznej. Pokazał też, jak dziś wygląda jego prawe ramię, w które został ranny podczas walk. Jest ono znacznie chudsze niż przedramię.

laf/ml/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment