imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wojna w Ukrainie. Korytarze humanitarne otwarte? Media: Emmanuel Macron miał reagować

000EPW6HC15LK4W6-C429.jpg


Rosyjskie wojsko wstrzyma ogień i otworzy korytarze humanitarne w kilku ukraińskich miastach od godziny 10 czasu moskiewskiego (godz. 8 w Polsce – red.)” – podała agencja IFAX. 

Jak dodano, korytarze humanitarne mają zostać utworzone m.in. dla ludności cywilnej z Kijowa, Mariupola, Charkowa oraz Sum

Z danych agencji IFAX wynika, że decyzja o utworzeniu korytarzy humanitarnych w Ukrainie to efekt rozmów Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem. Informację w tym zakresie miał przekazać minister obrony Rosji Siergiej Szojgu

Podobną informację przekazała rosyjska agencja Interfax. 

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Rosja już wcześniej deklarowała, że otworzy korytarze humanitarne dla ludności cywilnej kilku najbardziej zniszczonych miast w Ukrainie, o czym poinformowano po drugiej turze rozmów z przedstawicielami Ukrainy. 

Niestety, mimo zapewnień o otwarciu korytarzy humanitarnych z Mariupola oraz Wołnowacha, walki na trasie przemarszu trwały, co udaremniło próby ewakuacji ludności. 

Próby utworzenia korytarzy humanitarnych miały miejsce jeszcze pod koniec lutego. Jak informowali wówczas ukraińscy politycy, Rosjanie dopuszczali się ostrzeliwania trasy przemarszu. – Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile – powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.


INTERIA.PL/Reuters
Source link

Leave a Comment