imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Włochy znoszą kwarantannę dla uodpornionych na koronawirusa

4j2tqfda4vi6154ehbbbk812zfsy11h7.jpg


Na zdjęciu: przechodnie w maseczkach na ulicy w Turynie. Obowiązek zasłaniania nosa i ust na zewnątrz wprowadzono we Włoszech w Wigilię.

Rząd Włoch zniósł w środę kwarantannę dla osób zaszczepionych, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem. Władze zdecydowały także, że do autobusu, metra i innego środka transportu, będą mogli wejść wyłącznie zaszczepieni przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy. Chodzi o szerokie stosowanie “wzmocnionego” paszportu covidowego.

W przyjętym przez Radę Ministrów dekrecie rozszerzono użycie wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawianej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia z COVID-19.

Przepustka covidowa powszechna

Od 10 stycznia wymagana ona będzie w hotelach i pensjonatach, na imprezach organizowanych po uroczystościach cywilnych i religijnych, na targach, kongresach, wyciągach i stokach narciarskich, na basenach, w obiektach sportowych, w placówkach kultury oraz we wszystkich środkach transportu, także lokalnego.

 

ZOBACZ: Francja. Od piątku w Paryżu maseczki obowiązkowe na zewnątrz

 

W dekrecie zapisano także, że z prewencyjnej kwarantanny będą zwolnione osoby, które miały ścisły kontakt z zakażonym koronawirusem, ale w ciągu ostatnich czterech miesięcy zaszczepiły się, są po trzeciej dawce lub wyzdrowiały.

 

Takie osoby do dziesiątego dnia od ostatniego kontaktu z kimś zakażonym mają obowiązek nosić maseczki FFP2 i wykonać test po pięciu dniach od takiego zetknięcia się z zainfekowanym.

Epicentrum COVID-19 w Lombardii

Aż 98 tys. zakażeń koronawirusem stwierdzono minionej doby we Włoszech – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. To najwyższy wskaźnik od początku pandemii. Poprzedni rekord padł dzień wcześniej, gdy było 78 tys. infekcji. Na Covid-19 zmarło w kraju 136 kolejnych osób.

 

ZOBACZ: Włochy. Wojsko jedzie do Lombardii pomóc w wykonywaniu testów

 

W ciągu ostatniej doby znów wykonano ponad milion testów, z których 9,5 proc. dało wynik pozytywny. Do szpitali trafiło ponad 160 kolejnych chorych. Na intensywnej terapii przebywa 1185 pacjentów, a na innych oddziałach ponad 10,5 tys.

 

Epicentrum czwartej fali pandemii, wywołanej przez wariant Omikron koronawirusa, jest region Lombardia, gdzie stwierdzono od wtorku ponad 32 tys. zakażeń.


hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment