imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Włochy. Plastikowe opakowanie sprzed 40 lat znaleziono w Zatoce Neapolitańskiej

jddc34ipwdmjgane31p4qiqvf46d17sa.jpg


kilka miesięcy temu mieszkaniec Ischii złowił niedaleko jej brzegów tuńczyka, w którego żołądku znajdowała się strzykawka

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.

Torebka leżała na dnie morza prawie cztery dekady i do tej pory jest prawie nienaruszona. Media z południa Włoch opublikowały zdjęcie znaleziska jako ostrzeżenie.

 

ZOBACZ: Mocny jak stal i lekki jak piórko – taki jest nowoczesny plastik

 

Na opakowaniu po kukurydzianych chrupkach o smaku serowym widnieje zdrapka i zachęta do tego, by jeśli jest ona zwycięska, zgłosić się do sklepu. Jest też napis: “Szybko dostaniesz nagrodę”.

“Takie odkrycia powodują ból serca”

Torebkę odkrył w sieciach 26-letni Davide Remigio De Gaetano, który należy do trzeciej generacji dużej rodziny rybaków. – To nie pierwszy raz, gdy znalazłem tak stare śmieci – dodał. Wcześniej trafił na opakowanie po cukierkach z 1979 roku.

 

Znaleziska te zaczął kolekcjonować. W swoich zbiorach ma torebkę po chipsach z końca lat 80. i liczącą około 30-lat butelkę po piwie.

 

– Między wyspami Capri a Ischia – wyjaśnił – leży ogromny podwodny skład szklanych butelek. U kogoś takiego, jak ja, kochającego morze takie odkrycia powodują ból serca – przyznał młody rybak.

Zagrożenie dla zwierząt morskich

– Tego typu pakowania, jak to po chrupkach, rozkładają się po dekadach, a powstaje z nich bardzo niebezpieczny mikroplastik, który jest źródłem zanieczyszczenia ekosystemu i łańcucha pokarmowego – powiedziała Mariateresa Imparato, prezes oddziału Ligi Ochrony Środowiska włoskiego z regionu Kampania.

 

Przypomina się, że kilka miesięcy temu mieszkaniec Ischii złowił niedaleko jej brzegów tuńczyka, w którego żołądku znajdowała się strzykawka.

 

ZOBACZ: Tajlandia. Eksplozja w fabryce plastiku. Zniszczonych 70 domów, rannych 21 osób

 

Obrońcy środowiska zauważają, że jeszcze większe wrażenie zrobiło to, co znaleziono w żołądku żółwia morskiego znalezionego w rejonie Salerno. Było tam siedem plastikowych filtrów, kubek do kawy i opakowanie po cukierkach.

aml/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment