imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Włochy: Krzywa wieża w Bolonii może runąć. Włosi wydadzą miliony euro

7544m313moyiy9hw7pnz7iy9a53t2a5t.jpg


Władze Bolonii przeznaczą ponad cztery miliony euro na ratowanie jednego ze swoich symboli – Garisendy, jednej z dwóch stojących obok siebie wież. We Włoszech od dłuższego czasu narastają obawy, że XII-wieczna, przechylona budowla może się zawalić.

Na prace wzmacniające konstrukcję wieży, które mają ruszyć w lutym, władze Bolonii wydadzą 4,3 mln euro. Włoskie służby utrzymują wobec budynku tzw. żółty alarm. Oznacza on, że należy w im zachować ostrożność.

 

ZOBACZ: Bolonia: Wieża Garisenda grozi zawaleniem. Dostęp do zabytku został zagrodzony

 

Burmistrz miasta Matteo Lepore wskazał, że Garisenda jest przechylona od czasu jej budowy “i od tego czasu była powodem do niepokoju”. Wieża uległa dodatkowym uszkodzeniom w średniowieczu, kiedy w jej wnętrzu zbudowano żelazne konstrukcje i piece piekarnicze.

 

– Na przestrzeni wieków sytuacja przerodziła się w poważny problem. I my ją odziedziczyliśmy – przyznał włodarz, który zwrócił się do włoskiego rządu, by ten doprowadził do wpisania tej i sąsiedniej wieży na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Krzywa wieża w Bolonii zaczęła się chwiać

Odchylenie Garisendy od pionu wynosi cztery stopnie – mniej więcej tyle samo, co Krzywej Wieży w Pizie. Różnego rodzaju prace wokół budowli trwają od lat 90. Teraz eksperci skupią się na utworzeniu wokół niej specjalnego obszaru tak, by w przypadku możliwego zawalenia się wiekowej konstrukcji ochronione były pobliskie budynki, a bezpieczeństwo przechodniów – zapewnione.

 

Pod koniec października zamknięto ulicę obiegającą zabytek, ponieważ umieszczone na budynku czujniki wykryły drgania. To wskazywało, iż wieża zaczęła się chwiać.

 

Garisenda jest krótszą z dwóch wież zbudowanych w latach 1109-1119. Początkowo miała 60 metrów wysokości, ale przechylenie sprawiło, że skrócono ją o około 10 m. Wyższa z wież Asinella ma 97 metrów wysokości.

 

Agencja AP wskazała, że wieże od chwili powstania były symbolem miasta oraz inspiracją dla pisarzy i poetów. O Garisendzie wspomina między innymi Dante Alighieri w “Boskiej Komedii”.

 

Źródło: Associated Press

lmo/wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment