imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Warszawa. Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie wróciły do Polski

hr44syuz7fwwkbz9333ce71orwnm8v1q.jpg


Samolot ze szczątkami prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, wylądował na wojskowym lotnisku Okęcie przed godziną 13:00. Prochy sprowadzono z Wielkiej Brytanii, gdzie prezydenci urzędowali, a po śmierci zostali pochowani. Na płycie portu zjawili się przedstawiciele władz i duchowieństwa, a także Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, biorący udział w uroczystościach, “na łono ojczyzny z powrotem przybywają trzej prezydenci na uchodźstwie”.

 

– To oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia Rzeczypospolitej. Wraz z innymi działaczami byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei – mówił podczas przemówienia na płycie lotniska.

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Reparacje od Niemiec szacowane są już na ponad 7 bln zł

 

Dodał, że dzięki wytrwałości prezydentów II RP “naród polski trwał i dotrwał do roku 1989 roku, gdy zawitała do nas jutrzenka wolności”.

 

– Nie moglibyśmy do tego czasu dotrwać, gdyby nie wysiłek pokoleń – w kraju i za granicą, gdzie los pozostawił naszych najwspanialszych synów i córki po II wojnie światowej. Oni wszyscy starali się przechować pamięć, świadczyć o prawdzie i nadziejach Polaków – uznał.

Uroczystości w Warszawie. Msza w Świątyni Opatrzności Bożej

Premier podkreślił, iż prezydenci na uchodźstwie “budowali równoległą Polis, która była zadrą dla władz komunistycznych”. – Po długiej podróży Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski wracają tu, gdzie jest ich miejsce i będą spoczywać w spokoju, na zawsze. Cześć ich pamięci – podsumował Morawiecki.

 

Kondukt żałobny z prochami prezydentów RP, które sprowadzono do Polski z Wielkiej Brytanii, wyruszy do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Tam około 15:00 rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

ZOBACZ: Warszawa. Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

Z kolei homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu mszy głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

 

Z kolei o godz. 16:45 w Mauzoleum Prezydentów RP nastąpi złożenie trumien do sarkofagów, poprzedzone salwą honorową. Będą też biły dzwony kościołów całej metropolii warszawskiej.

Pierwsi prezydenci na uchodźstwie spoczywali dotychczas w Newark

O tym, że polskie władze zamierzają sprowadzić do naszego kraju szczątki trzech prezydentów II RP na uchodźstwie, poinformował pod koniec października premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak wówczas ujął, ich uroczysty pochówek w Warszawie będzie “symbolicznym zamknięciem ich przymusowej emigracji”.

 

Wcześniej prochy trzech pierwszych prezydentów na uchodźstwie spoczywały na Cmentarzu Lotników Polskich w brytyjskim Newark.


wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment