imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

W jaki sposób efektywnie pomagać Ukraińcom w naszym kraju?

Ukraina.jpg


Wojna u naszego wschodniego sąsiada stała się faktem. Spowodowało to znaczny napływ emigrantów do naszego kraju. Wiele osób prywatnych przyjęło pod swój dach w wielu przypadkach całe rodziny uciekające przed wojenną zawieruchą.

Jak pomagać obywatelom Ukrainy?

Niestety wielu z nas nie do końca wie jak można pomóc Ukraińcom. W Polsce organizowane są np. koncerty dla Ukraińców, jak np. koncert dla Ukrainy zorganizowany w teatrze Capitol we Wrocławiu. Oprócz tego wiele osób zapewnia nocleg. Jednak sam dach nad głową, wikt i opierunek, to zdecydowanie za mało. Niezmiernie istotna jest aktywizacja naszych sąsiadów. Należy motywować ich do aktywności na rynku pracy oraz  w nauce języka polskiego. Nie do przecenienia będą też wszelkiego rodzaju kursy zawodowe, które pozwolą być im konkurencyjnymi na rynku pracy. Jeśli nie możemy ich zasponsorować, udajmy się do najbliższego urzędu pracy w tej sprawie. Oczywiście nie bez znaczenie są wymogi formalne, które warto spełnić takie jak nadanie numeru pesel, wybranie swojego lekarza, wysłanie dzieci do szkół czy w końcu ubieganie się o świadczenie 500 plus na każde dziecko.

Ukraińcy w tym biurokratycznym maratonie będą potrzebowali naszej pomocy, której nie możemy im odmówić. Kolejnym czynnikiem, który niestety jest marginalizowany to pomoc psychologiczna. Przyjeżdżają do nas kobiety i dzieci oderwane od swoich domów, mężów i rodzin. Przeżywają ogromną traumę, która musi wcześniej czy później znaleźć gdzie ujście. Warto zadbać o pomoc psychologiczną dla swoich nowych domowników. Warto popytać w najbliższym urzędzie gminy czy starostwie. Nie bójmy się również , spędzać czasu razem z naszymi gośćmi. Wspólne posiłki, spacery, zabawy i śmiech to również forma efektywnej terapii.


Source link

Leave a Comment