imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Demonstracja pod Kapitolem. Zwolennicy Trumpa mówią o “więźniach politycznych”

vcq26jsv1qvhxv25jgic3txamerfub6a.jpg


Na to wydarzenie policja i służby przygotowywały się od tygodni: do stolicy ściągnięto wozy opancerzone należące do policji z ościennych hrabstw, stworzono policyjne barykady, przed Kapitol powrócił płot, z nieba sytuację patrolowały śmigłowce, a w stan gotowości postawiono 100-osobowy oddział Gwardii Narodowej – wszystko w obawie przed powtórką z 6 stycznia, kiedy wielotysięczny tłum zwolenników Trumpa i skrajnej prawicy włamał się do Kapitolu, usiłując przeszkodzić w procesie zatwierdzenia wyników wyborów.

 

Zamiast powtórki tych scen, na Union Square pod Kapitolem zjawiło się ok. 200-300 pokojowych demonstrantów pod hasłem “Sprawiedliwość dla 6 stycznia” (“Justice for J6”). Domagali się oni sprawiedliwego procesu dla zatrzymanych uczestników zamieszek, którzy według nich są “więźniami politycznymi”.

Sympatycy Trumpa, dziennikarze i kontrdemonstranci

Zdecydowana większość z ponad 600 osób, które otrzymały zarzuty w związku z zamieszkami, została zwolniona w oczekiwaniu na proces. Według organizatorów protestu, ci którzy weszli na teren Kapitolu, lecz nie brali udziału w przemocy i dewastacji budynku, jedynie korzystali ze swoich praw i nie powinni być karani.

 

Niemal tyle samo, co sympatyków Trumpa, na miejscu było dziennikarzy oraz kontrdemonstrantów, zmieszanych w jeden tłum. Według waszyngtońskiej policji, w wydarzeniu udział wzięło 400-450 osób, nie licząc policjantów.

 

ZOBACZ: USA. Donald Trump zarzucił generałowi Markowi Milleyowi “zdradę stanu”

 

– Mainstreamowe media i Nancy Pelosi zastraszali nas, w internecie mówiono, że to “protest pod fałszywą flagą”, ale wy tu przyszliście, żeby domagać się sprawiedliwości dla więźniów politycznych – mówił ze sceny organizator demonstracji, Matt Braynard, były działacz kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Oskarżył Pelosi – która potępiła uczestników marszu – że w ten sposób zaatakowała konstytucyjne prawo do zgromadzeń.

 

Inni mówcy opisywali rzekome prześladowania i szykany ze strony FBI i innych amerykańskich służb wobec uczestników marszu 6 stycznia. Powtarzali też oskarżenia o sfałszowanych wyborach. W przeciwieństwie do 6 stycznia, wśród występujących nie było ani jednego czynnego kongresmena lub przedstawiciela władz. Wystąpił m.in. kandydat na kongresmena z Georgii Mike Collins, jednak kiedy potępił tych uczestników zamieszek, którzy dopuszczali się przemocy i stwierdził, że powinni zostać ukarani, jego słowa przywitała cisza.

Porażka Trumpa wynikiem spisku “głębokiego państwa”

– Ameryki już nie ma. Żyjemy w komunistycznej dyktaturze. Takie rzeczy dzieją się tylko w Rosji, Chinach, Korei Północnej – powiedział  Randy, ubrany w koszulę w barwy USA i trzymający flagę ChRL oraz odwróconą flagę Ameryki. Jak dodał, oczywiste jest, że to Donald Trump był prawdziwym zwycięzcą wyborów w 2020 r. Wyjaśnił, że jego porażka była w istocie wynikiem spisku “głębokiego państwa”, w którym udział wziął również czołowy ekspert dr Anthony Fauci, który miał “stworzyć Covid razem z Chinami”.

 

Mężczyzna ubrany w kostium Batmana powiedział że przyszedł, by “bronić więźniów politycznych” i ich praw. 

 

ZOBACZ: USA przyznają się do zabicia cywili w Kabulu. W ataku z użyciem drona zginęło siedmioro dzieci

 

Inny uczestnik protestu, trzymający transparent z pytaniem: “Czy USA zmieniły się już w Rosję?”, ocenił, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, a Ameryka jest obecnie “państwem policyjnym”

 

Jak dotąd federalna prokuratura postawiła zarzuty 643 osobom uczestniczącym w szturmie na Kapitol. Większość z nich została oskarżona o nieuprawnione wkroczenie na teren Kapitolu oraz zakłócenie porządku publicznego. Ponad 165 osób usłyszało ponadto zarzuty napaści na policjantów, z czego ponad 50 napaści z użyciem niebezpiecznej broni. Jedynie kilkudziesięciu uczestników zamieszek przyznało się do winy, a tylko kilku zostało skazanych. Jak dotąd najsurowszym wymiarem kary było 8 miesięcy więzienia dla Paula Hodgkinsa z Florydy, który wdarł się na teren izby plenarnej Senatu, choć nie brał udziału w przemocy i dewastacji mienia.

an/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment