imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Totalizator Sportowy pomaga Krajowej Administracji Skarbowej w walce z nielegalnym hazardem

6_0.jpg


PAP/S. Leszczyński – Konferencja Totalizatora Sportowego (od lewej: Agnieszka Jóźwin-Dalecka – rzeczniczka prasowa opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Aida Bella – dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego (1)

Nowy sprzęt komputerowy o wartości ponad 160 tys. zł. otrzymali od Totalizatora Sportowego funkcjonariusze i pracownicy wyspecjalizowanej komórki Cybercentrum, działającej w strukturach Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu. To element współpracy Totalizatora Sportowego z Krajową Administracją Skarbową.

„Totalizator Sportowy i Krajowa Administracja Skarbowa kontynuują współpracę w zakresie przeciwdziałania rozwojowi szarej strefy w obszarze gier hazardowych. Dlatego dla tej jednostki zostały zakupione komputery o łącznej wartości ponad 160 tys. zł” – powiedziała Aida Bella, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego.

Przypomniała również, że od 2017 roku Totalizator Sportowy został objęty monopolem państwa w zakresie prowadzenia salonów gier na automatach poza kasynem. Spółka jest też upoważniona do prowadzenia jedynego legalnego kasyna internetowego, które funkcjonuje od 2018 roku.

Komputery przekazane Izbie Administracji Skarbowej w Opolu przez Totalizator Sportowy posłużą do wykonywania działań online na rzecz całego kraju. W pakiecie znalazły się wysokiej klasy komputery stacjonarne, monitory, laptopy i wszelkie niezbędne akcesoria.

„Ten sprzęt wesprze naszych funkcjonariuszy i pracowników pracujących w wydziale Cybercentrum i będzie wspierał monitorowanie internetu i inne czynności w obszarze gier hazardowych” – stwierdziła Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka prasowa opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Według przedstawicieli Totalizatora Sportowego i Krajowej Administracji Skarbowej okres pandemii może sprzyjać rozwojowi szarej strefy, zarówno w sferze hazardu w internecie, jak również stacjonarnych salonów gier. Prowadzony przez Ministerstwo Finansów rejestr domen służący do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą liczy sobie już blisko 15 tys. pozycji. Domeny te zostały zidentyfikowane i zablokowane z uwagi na nielegalny charakter.

„Wspomniany rejestr jest istotny zarówno dla operatorów telekomunikacyjnych i operatorów płatności, jak i dla samych graczy online. Rejestr wskazuje operatorów nieposiadających zezwolenia Ministerstwa Finansów na urządzanie gier hazardowych. Wiedza, którą gracz uzyskuje dzięki temu rejestrowi pozwala mu na unikanie domen nieposiadających zezwolenia oraz eliminowanie ryzyka związanego z utratą danych osobowych i stratami w rozliczeniach finansowych oraz pozwala na uniknięcie odpowiedzialności karnej za uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych” – przekonywała Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CXStream, nawet 15 proc. polskich internautów (około 3,2 mln Polaków) korzysta z nielegalnego hazardu w sieci. 2,7 mln korzysta z internetowych kasyn, a 1,4 mln obstawia zakłady u bukmacherów. Rocznie obroty w szarej strefie przekraczają 11 mld zł.

Raport EY opracowany dla Stowarzyszenia Graj Legalnie równie dobitnie ukazuje skalę problemu. Wynika z niego, że w latach 2016-2020 obroty generowane przez nielegalny hazard online wzrosły w Polsce z 3,5 mld do 12,6 mld zł, a budżet państwa stracił na tym 2 mld zł.

Dzięki skutecznym działaniom w obszarze nielegalnej działalności hazardowej prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową, szara strefa w Polsce zarówno w zakładach wzajemnych, jak i w grach kasynowych online jest mniejsza. Od dwóch lat znajduje się poniżej średniej UE*.

* https://www.gov.pl/web/finanse/komunikat-nt-sytuacji-na-rynku-gier-hazardowych-online

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Source link

Leave a Comment