imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

To imię nosi tylko kilku chłopców w Polsce. Ma związek z sagą o Wiedźminie

00054IF8FB87B02B-C429.jpg


W pierwszej połowie roku 2022 w Polsce dokładnie dwóch chłopców dostało imię Angelo, a kolejnych dwóch Angel. Angelo to imię włoskie, natomiast jego grecka wersja Angel pochodzi od słowa “ángelos” i oznacza “posłańca”

Powszechnie imię to utożsamiane jest z aniołami. Nie bez powodu polskim odpowiednikiem Angelo jest właśnie Anioł, jednak obecnie imię to nie jest nadawane chłopcom w Polsce. 

Imię Witalis pochodzi z języka łacińskiego, w którym słowo “vitalis” oznacza “życiowy, zdolny do życia, dający życie”. Słowo “vitalis” było określeniem, którego rodzice używali, aby wyrazić życzenie, by dziecko było zdrowe i dobrze się chowało. Z tego powodu Witalis jest dziś uważany za osobę dynamiczną, energiczną i żywiołową. 

W Polsce w pierwszej połowie roku 2022 jedynie dwóch chłopców dostało to imię. 

Pochodzenie tego imienia nie jest do końca znane. Prawdopodobnie wywodzi się z francuskiego, jednak istnieją teorie, że pochodzi z języka starogermańskiego. W tym języku imię Roland tłumaczone jest jako “sławny w kraju” lub też “bohater narodowy“. Właśnie dlatego osobom o imieniu Roland przypisywane są cechy takie jak odwaga i ambicja. 

Mimo to imię Roland nie jest często nadawane chłopcom w Polsce, a w zeszłorocznym rejestrze pojawiło się tylko trzy razy. 

To męskie imię pochodzenia germańskiego powstało z połączenia dwóch słów – “ger” oznaczającego “oszczep, włócznię” i “wald/walt” tłumaczonego na “władać, panować”. Zatem Geralt to “ten, który włada oszczepem lub włócznią”. 

Imię Geralt znane jest przede wszystkim fanom sagi o Wiedźminie, której głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. Jedynie trzech chłopców w pierwszej połowie 2022 otrzymało imię Geralt.

Bardzo rzadkim imieniem, nadanym w zeszłym roku tylko trzy razy, jest Orion. Pochodzi z języka greckiego i najprawdopodobniej wywodzi się od słowa “horion” oznaczającego “granicę”. Jest kojarzone przede wszystkim z gwiazdozbiorem Oriona lub pasem Oriona – asteryzmem tworzonym przez trzy jasne gwiazdy. 

Orion to postać z mitologii greckiej. Po tym, jak bogini Artemida nasłała na niego skorpiona, który śmiertelnie go ukąsił, Orion stał się gwiezdną konstelacją. 

Orion to nie jedyne imię zainspirowane astronomią. Nietypowe imię Syriusz pochodzi od nazwy najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Najprawdopodobniej wywodzi się z języka greckiego, w którym słowo “seirios” oznacza “płonący, gorący, roziskrzony”. 

Imię zyskało na popularności dzięki serii “Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling, mimo to tylko czterech chłopców w pierwszej połowie roku 2022 otrzymało to imię. 


Source link

Leave a Comment